Az 1883-as évszámból kinövő virágbokor motívuma a születésre utal, míg a másik sarkában az elmúlást jeleníti meg a hímzés. A Nagykanizsától délre található Liszóról való halotti lepel Péterffy Ilona családi hagyatéka. Nagy becsben őrizték a szemfedőt. A felajánló azt mondta, ez a tárgy emlékezteti az embert az örökségére, a család régi tagjaira.
„Úgy tudjuk, hogy az üknagyanyámat terítették le vele szeretettel, hogy aztán elsirassák a siratóasszonyok. Az 1800-as évek vége felé készült el és akkor használták, majd utána több generációban is a meghalt családtagok részére ezt felhasználták, akkor amikor még a háznál történt a siratás és a búcsúztatás” - nyilatkozta dr. Némethyné Péterffy Ilona.
Péterffy Ilona és édesanyja a Balatoni Múzeumnak ajánlotta fel a halotti leplet. Gyanó Szilvia néprajzkutató szerint sokat mond el ez a műtárgy a halottas szokások változásáról is. Hiszen amikor ezeket a lepleket még használták, a háznál ravatalozták fel az elhunytat. Gyanó Szilvia hangsúlyozta, ritkaság az ilyen szépen kidolgozott alkotás.
„A Balatoni Múzeum már a kezdetek kezdetekor elkezdte gyűjteni a fontosabb népművészettel kapcsolatos textíliákat. A halottas leplek külön kategóriáként szerepelnek a raktárakban és szakirodalomban is. Amit most kaptunk az egyik műkedvelőnktől, múzeumbarátunktól, Ilonától, ez egy olyan halottas lepel, mely nagyon tükrözi a Zalára jellemző népművészeti megoldásokat, hiszen egy nagyon szép fehérrel hímzett halottas lepel, ami kifejezetten míves munka” - nyilatkozta Gyanó Szilvia.
A közelmúltban több műtárgyat is felajánlottak a múzeumnak. A vezetés szerint ez annak is köszönhető, hogy a közösségi médiában aktívabb az intézmény és a közönség is. Németh Péter igazgató szerint a múzeum feladata a múlt és a jelen tárgyainak gyűjtése, feldolgozása és bemutatása a nagyközönségnek: „Az a fő cél, hogy valamilyen módon, akár egy hónap műtárgya, akár egy tematikus kiállítás kapcsán ez a nagyközönség elé is kerüljön. Minden beérkezett tárgyunkból lesz „Hónap műtárgya”, az az amit biztosan tudok most ígérni. Ha olyan kiállítás adódik, akkor természetesen hosszabb időszakra is bekerül a kiállításba és ha hozzájárul a felajánló, akkor a nevét is természetesen feltüntetjük.”
Tavaly a Hagyományok Háza Nagyanyáink öröksége pályázatára küldték be a tárgyat, ahol díjat is nyert. A lepel motívumait fel is dolgozták. Egy kézműves készített használati tárgyakat a felajánlóknak. Péterffy Ilona szerint ez egy szép példája a kulturális örökség modern feldolgozásának.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV