Raffai-Réz Ildikó önkormányzati képviselő arról a prroblémáról adott tájékoztatást, amit egy ötven éves platánfa okozott körzetében, a Vaszary Kolos utcában. Lakossági jelzések érkeztek a képviselőhöz, hogy a rossz helyre ültetett fa olyan károkat okozott, ami már veszélyes a közlekedésre is.
"Tudni kell azt, hogy sokkal előbb megépült a ház, ill. a kerítés és csak azt követően ültették el a platánfát, ami most a problémának az egyik oka. Hogyha megnézzük, hogy milyen problémákat okozott a betonnak a felnyomása, a vízvezeték rendszerre való rátekeredése, a fa a gyökérzetének ill. magának a lakóháznak az alapjának a felnyomása- ami már a garázsokon belül is látható – illetve az északi falnak a teljes bemohásodását okozta. Ami egyrészt a lakásoknak az állagát is rontja."- mondta el a képviselőasszony.
A probléma megoldásához szakértői véleményt kellett készíteni, amire az önkormányzat Sáringer-Kenyeres Marcell képviselőt, természetvédelmi mérnököt kérte fel. Sáringer-Kenyeres Marcell véleményében megerősítette, hogy a probléma megoldásához elengedhetetlen - az egyébként teljesen egészséges - fa kivágása.
"A platánfa tulajdonságait ismerni kell, hogyha el szeretnénk ültetni valahová. Tehát 20 cm-re egy kerítéstől, 30 cm távolságra egy járdától nem szabad elültetni, mert egyértelmű az, hogy a jövőben kárt fog okozni. Arról nem is beszélve, hogy ennél a fasornál még azt is elmondhatjuk, hogy az egész fasor tulajdonképpen a közművekre rá lett ültetve."- adott tájékoztatást a képviselő.
Sáringer-Kenyeres Marcell azt is elmondta, hogy már többször meg kellett bontani a vízmű szakembereinek a járdát csőtörés miatt. Folyamatosan érkeztek panaszlevelek az önkormányzathoz.
"Amit a lakosságnak én úgy gondolom mindenképp el kell mondani ennél a fakivágásnál és ami most egy nagyon jó példa, rendelet szabályozza azt, hogy ha valaki fát akar kivágni vagy fát akar ültetni. Mind a két esetben a hivatalt értesítenie kell és a hivatal segítségével van rá lehetőség, hogy esetleg kivágjanak egy fát, ott megtörténhessen a pótlás. Vagy pedig egy olyan területen ahol még nem található fa, oda van lehetőség ültetni, de mindenképp a hivatalt be kell vonni ebbe a folyamatba."- mondta Sáringer-Kenyeres Marcell.
A fa kivágása jelentős költséggel jár. Vágással, tuskómarással és szállítással együtt közel 200 ezer forintot kell fizetni egy korábban meghozott rossz döntés miatt. Ez az összeg elég lenne 2-3 utca faápoló metszésére és kezelésére. Az önkormányzat a felelősségteljes, körültekintő faültetésre hívja fel a figyelmet.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió