Pallini Inkey Kázmér a 47. zalai honvéd zászlóalj parancsnoka volt. 43 szentpéterúri harcolt kötelékében, akikkel az elsők közt tűzték ki a magyar lobogót Buda várának 1849-es visszavételekor. A kapornaki járás egykori szolgabírójáról és világszép osztrák feleségéről Szálinger István helytörténész írt három kötetet. Ezek inspirálták a szobor elkészítésére Turi Török Tibort. A keszthelyi szépmíves Than Mór festménye alapján formálta meg Inkey Kázmér képmását, feleségét, Berchtold Eleonóra grófnőt pedig saját elképzelése szerint jelenítette meg.
„Én szívesen hozzáláttam, mert végül is a magyar tudatnak az erősítése, az ifjúságnak a hon iránti viselkedését egy kicsit azért vissza kéne formálni a mi világunkba, akkor, amikor minket még magyarságra neveltek. Sajnos ez megfordult az utóbbi harminc évben. Gondoltam, hogy ezzel a szoborral is adok itt a hazának, adok a településnek, adok az őrnagy kultuszának” - nyilatkozta Turi Török Tibor.
Szálinger István Szentpéterúrról származik, mindig is érdekelte a település története. Gyerekkorában hallott először Inkey Kázmérról és jóságos feleségéről. Az ünnepségen a szerző elmondta, a járványt kihasználva kezdett kutatni és történelemtanár felesége segítségével írta meg a falujának történetét, szokásait, néprajzát is tartalmazó háromrészes kötetet.
„Tulajdonképpen ez a három könyv nem más, mint egy szerelmi történet, egy nagyon szép szerelmi történet, ami a katonaságnál zajlott. Ez attól egyedülálló inkább, ez nem is annyira az Inkeyről szól – róla is, mert ő volt a hős – viszont osztrák felesége volt neki, nagyon fiatal, 16 éves korába került ide és nagyon gyorsan megtanult magyarul, magyarosan öltözködött, magyarosan viselkedett” - mondta el a dombormű avatásán Szálinger István.
A legendás zalai honvédőrnagy és felesége a Szentpéterúrhoz közeli bánfai birtokukon éltek és gazdálkodtak. Az itteni templomba járó, sokat jótékonykodó pár nagy tiszteletnek örvendett – mondta el a település polgármestere. Lakatos István hozzátette, az elmúlt időszakban nem volt ilyen esemény Szentpéterúron. Ezzel a szoborral is szeretnék megismertetni a helyiekkel a saját történelmüket.
Lakatos István polgármester: „Eddig is megvolt a történelem, csak nem ismertük, nem ismertük így. Szálinger István, aki szentpéterúri lakos volt, ő kezdeményezte, hogy könyvet ír, megkeresett bennünket, mi partnerek voltunk, mindenbe támogattuk, segítettük és közben jött a Turi Török Tibor, aki a szobrot, domborművet felajánlotta és ez nekünk nagyon nagy szó volt és mellé álltunk, partnerek voltunk, kiegészítettük egymást.”
A művelődési ház falán elhelyezett dombormű mellett további alkotásokat is szeretne készíttetni a településvezetés a felajánló Turi Török Tiborral.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV