A Hévízi tavat körülvevő erdőben eddig is volt lehetőség sétálni, felfedezni a növény- és állatvilágot. Most már azonban számos fejlesztés járul hozzá az aktív pihenéshez. Az alsó véderdő lápos területére egy pallóösvényt építettek a szakemberek, ennek segítségével biztonsággal bejárható a helyszín. Kiszélesítették az északi kifolyó medrét, sőt kisebb kanyarulatokat is kialakítottak, hogy az ide látogatók jobban megfigyelhessék a jellegzetes, fás-lápos terület élővilágát.
"A területre jellemző növényfajok közül ki kell emelni azt az égerest, ami az erdőt nagy mértékben borítja, illetve a vízközeli lágyszárú növényeket, amik itt mellettem is láthatók. Ezek az utóbbi időszakban betelepítésre kerültek, hogy az állományukat növeljük. A növény- és az állatvilág megismerésére információs táblákat alkalmazunk.” - tájékoztatott Németh György, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház műszaki és üzemeltetési vezetője.
A beruházás része a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjának, amelyben több konzorciumi partner vesz részt. A felső véderdő legnagyobb attrakciója a lombkorona sétány. Ez a tájba illeszkedő szerkezet lehetőséget biztosít arra, hogy madártávlatból vegyék szemügyre a látogatók a növény- és állatvilágot. A sétány jelenleg még nem látogatható, a szakemberek az engedélyeztetési folyamat lezárására várnak. Az épített projektelemek mellett a pályázat részét képezi a faültetés is.
„Alapjában véve a projektnek a része volt az erdőrekonstrukció, aminek kapcsán körülbelül 14 ezer fa került ültetésre, facsemete. Annak az eredményét tekintve most már vannak tapasztalataink, és azt tudjuk mondani gyakorlatilag, hogy elég jó megeredési valószínűséggel sikerült ezeket a fákat felnevelgetni. Többnyire őshonos, igazából őshonos fákról beszélünk, ide való kőris, éger, illetve tölgyfát szerettünk volna előtérbe helyezni.” - tette hozzá a szakember.
A tó közvetlen környezetében lévő véderdőben nagyjából 30-35 évesek a fák. Ezek nem számítanak idősnek, viszont mivel egykorúak, így egyszerre érik majd el a várható legmagasabb biológiai korukat. Éppen ezért fontos, hogy fiatal csemeték kerüljenek a kialakított lékekbe. A 660 millió forintos projekt az eredeti tervek szerint ősszel zárulhat.
Regman Karola - Keszthelyi TV