Sifter Rózsa beszélt a sikeres és példaértékű közfoglalkoztatási program megvalósításáról. Zala megye kormánymegbízottja kiemelte, hogy 2015-ben a két településrészből álló Tilaj község önkormányzatát közfoglalkoztatási programok végrehajtásában kiemelkedő szerepet betöltő tevékenységért a Belügyminisztérium 3 millió forinttal jutalmazta. Azóta is a jól működő Mezőgazdasági Start Mintaprogram keretében társadalmilag hasznos, értékmentő munkát végeznek, aminek eredményeként elnyerték a „Start Plus 2021” díjat is.
"2011 óta megújult a közfoglalkoztatás. A kormányhivatalok szakmai részvételével az önkormányzatokat hívtuk partnerül ahhoz, hogy a kistelepüléseken élők, akik bármilyen okból nem tudnak a munkaerőpiacon elhelyezkedni, hasznosan, ill. értékteremtő módon töltsék az életüket. Ebben a munkában kiváló partnerünk Tilaj önkormányzata. A mindenkori polgármester példaértékű munkát végzett Tilajban."- adott tájékoztatást a zalai kormánymegbízott.
A sajátos adottságokkal rendelkező település gazdag gyümölcsfában és ezt a lehetőséget alkalmazták a közfoglalkoztatási programban. Évente 30-35 tonna gyümölcsöt dolgoznak fel és folyamatos a fűszerpaprika termesztés és feldolgozás is. Fontosnak tartják a lakosság bevonását, ami ösztönző a falusi, kiskerti gazdálkodás fenntartásában. Helyben, nagy részben helyi fogyasztásra termelnek. A tradicionális, vegyszermentes termelési program édesapja ötlete nyomán egy közösségi aszalóval indult amit kibővítettek gyümölcslé feldolgozóval. A programba bevonják a gyermekeket és a környék ifjúságát is.
"A lakosság pedig egyre nagyobb számban vesz részt ebben. Ezt mutatják a gyümölcslé feldolgozónak az eredményei is. Mutatják az aszalónak megtermelt javak is. Fűszerpaprikát pl. már 12 család volt, aki velünk párhuzamosan, kiskertben prémium minőségű paprikát állított elő a segítségünkkel."- mondta el Senkó Balázs polgármester.
A „Start Plusz 2021” díj és a vele együtt járó 10 millió Ft átadásán a polgármester átvette a Zala Megyei Kormányhivatal partnerséget igazoló emléklapját és egy további egy évre szóló közfoglalkoztatási program szerződést. A rendezvényen Manninger Jenő országgyűlési képviselő kiemelte. hogy a Tilaji jó példát, amitől megváltozik a falu élete már több helyen bemutatták. A település a technológiákkal való támogatáshoz a Magyar Falu Programban is sikeresen részt vett.
"Nem csak arról van szó, hogy itt helyben az épületben csinálják, hanem magában segítik, hogy a kertekben is legyen művelés. Egy kertművelési programot hajtanak végre. Ehhez felhasználják a Magyar Falu Programnak a támogatását is. Hiszen a Magyar Falu Programból vehettek pl. traktort, úgyhogy itt összeérnek a támogatások és programok, hiszen közös a cél. Az, hogy itt a helyi életet segítsük, a helyi munkavégzést segítsük és ezzel itt a helyi életminőséget is."- mondta Manninger Jenő országgyűlési képviselő.
Az elnyert 10 millió forintból további gépeket, eszközöket vásárol az önkormányzat, amivel a termelést, az öntözési technológia bővítését és a feldolgozást segítik.
Hegedüs Éva- Keszthelyi Televízió