Európában valószínűleg hazánkban fejlődött a legtöbbet az aktív turizmus. Az elmúlt 12 évben a kormány jelentős összegekkel támogatta a kerékpáros, gyalogos vagy a vízi sportok fejlesztését. 2010 óta 1850 kilométer kerékpárút épült és 3000 kilométernyi útszakaszt tábláztak ki. A biciklizés nagy népszerűségnek örvend a Balaton környékén is.
„Az aktív turisztikai lehetőségek bővítése, például a kerékpározás, ez lehetővé teszi azt, hogy a Balaton-parttól egy olyan 15-20 kilométeres körzetben lévő települések is bekapcsolódjanak a turizmusba. Itt, a Balaton-parton, Zalakaroson az a kedvező adottság megvan, hogy itt már nagyon sok turista van. Az a kérdés, hogy ezeket a turistákat hogy tudjuk a környékre egy kicsit széjjelszórni, hogy tudjuk a környező településekre vonzani, hogy tudjuk nekik megmutatni az ottani táj szépségeit.” - mondta el Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős kormánybiztos.
Az utak felújítása mellett nagyon fontos, hogy kerékpárosbarát szolgáltatások is legyenek. Cél, hogy két éven belül 3000 szállás- és vendéglátóhely feleljen meg ennek az elvárásnak.
A zalakarosi fórumon a térség településeinek vezetői és turisztikai szakemberek vettek részt. Elhangzott, Keszthely, Zalakaros és Hévíz térségében olyan jelentős kulturális és természeti értékek vannak, amikre büszkék lehetünk. Ezeknek a kiaknázásához azonban az itt működő szervezetek és települések összefogására van szükség.
„A mi térségünkben a turizmus, különösen az aktív turizmus az egy nagyon fontos terület. Nagyon fontos jelentősége kell, hogy legyen a jövőben is a jövő évekre tervezett fejlesztések előkészítése esetében is. Azt gondolom, hogy Keszthely, a zalai Balaton-part, a hévízi térség, illetve Zalakros központtal a Kis-balatoni térség is egy olyan – mondjuk úgy – háromszöget kell, hogy alkosson a jövőben is, amit még jobban együttműködéssel még többet tudunk kihozni a természet, illetve a környezet adta lehetőségekből.” - emelte ki Nagy Bálint, a Fidesz országgyűlési képviselőjelöltje.
Az aktív turizmuson belül fontos az egészséges életmód feltételeinek javítása is. Hévíz és Zalakaros a gyógyászatban vállal jelentős szerepet, Keszthelyen pedig a vízisportok, a kerékpározás és a túrázás szerelmesei is találnak maguknak elfoglaltságot. Az aktív települések programban futókörre, bringaparkra, jégpályára és mászóteremre is lehet pályázni. A jövőben cél a Kis-Balaton jelentős fejlesztése. A tervek között szerepel többek között egy modern madárles építése.
Regman Karola - Keszthelyi TV