Március 27-én hajnalban 2 óráról 3-ra kell előretekerni az órákat. A nyári időszámítással hosszabbak lesznek a nappalok. Az egy órás vesztés miatt van, akinél összezavarodhat az alvásritmus, fáradtabb, dekoncentráltabb lehet a következő napokban. A szakorvosok azonban hangsúlyozzák, a problémák azoknál jelentkeznek, akik váltott műszakban dolgoznak, vagy alvászavarral küzdenek.
„Erről mindig beszélünk. Talán ennek az a jelentősége, hogy picit jobban felhívhatja az emberek figyelmét arra, hogy mi az, hogy alváshiány, mi az hogy alvászavar. Mert aki rosszul alszik, az ezeket jobban éli. A normál alvó embert nem fogja semmilyen szinten befolyásolni. Tehát az ennek az üzenete, ha valaki ilyenkor érez problémát, hogy nehezebben áll át, akkor az egyébként is meglévő alvászavarával kell jobban foglalkoznia. Vagy hogyha eleve alváshiányban van, akkor jobban fogja érezni az alváshiány következményeit. Nincsen akkora jelentősége.” - ismertette Dr. Terray-Horváth Attila neurológus, szomnológus szakorvos.
Az órásműhelyekbe még mindig sokan érkeznek órát átállíttatni. Hiába vannak a digitális karórák és okosórák, az emberek egy része még mindig a mechanikus időmérőket részesítik előnyben. Keszthelyen is sorra keresik fel az órásokat ezekben a napokban.
„Az emberek még mindig tartanak az óraátállítástól. Annál is inkább, mivel régen a mechanikus órát azért mindennap felhúzták, beállították, most meg ugye évente egyszer-kétszer, amikor az óraátállítás van vagy elemcsere, akkor fordul elő, hogy hozzá kell nyúlni tulajdonképpen az átállításhoz. És akkor kicsit emiatt félnek és akkor jönnek hozzánk, hogy segítsünk. És természetesen beállítjuk az órákat.” - osztotta meg Nagy Zsuzsanna órás.
Az óraátállítást 1916. április 30-án vezették be a Német Császárságban és az Osztrák-Magyar Monarchiában. Ezt további országok is átvették, azonban a második világháború hozott fordulatot a nyári időszámítás történetében. Ekkor vált fontossá az erőforrásokkal való gazdálkodás. 1980-ra az Európai Gazdasági Közösség összes tagállama bevezette villamosenergia-megtakarítási céllal. Az Európai Bizottság 2018. szeptemberében fogadta el a javaslatot az óraátállítás megszüntetéséről. A tagállamoknak, először 2019-ig, majd 2021-ig kellett volna dönteniük, melyik időzónába szeretnének tartozni. A legújabb fejlemények szerint 2024-ben minden országnak véglegesen be kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra. Ezután pedig több óraátállítás nem lesz.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV