Bartók Béla a hazai zenetörténet egyik legnagyobb alakja. Nem csak műveivel, hanem népdalgyűjtő körútjaival is ismertségre és elismertségre tett szert. Darabjait nem csak itthon, hanem a világ számos pontján játsszák még ma is. Azok a zeneszerzők, akik találkoztak vele, halk szavú, ugyanakkor emlékezetes jelenségnek írják le.
„A külföldi és magyar szerzők leírják, hogy milyen csodálatos szeme volt Bartóknak. Itt megint nem a szem önmagában érték, hanem az, ami mögötte van. Az a tisztaság, az a becsület, az a szorgalom, az a rengeteg munka, ami mögötte van. Úgy gondoltam, hogy ha a szemünknek az értékére – megint áttesszük a mára – akkor az mindnyájunkban itt van. Én a kis óvodásokat emlegetem sokszor, próbálja ki bárki, azoknak a szemébe nézni, tényleg olyan, mint a Tündérország.” - tájékoztatott Hintalan László János, a keszthelyi Bartók-emlékév főszervezője.
A Bartók emléktáblát 1966-ban avatták fel a Helikon parkban. Most az emlékév alkalmából Bartók egyik legszebb képmása került a tábla mellé. Az avatáson Hintalan László János megemlékezett a zeneszerző munkásságáról, és idézeteket olvasott fel világhírű muzsikusok méltatásaiból is. A Bartók-emlékév kapcsán számos programot szerveznek Keszthelyen. Az eseményeket a város önkormányzata is támogatja.
„Az elmúlt évben keresett meg Hintalan László, az Örökség Alapítvány vezetője azzal a gondolattal, hogy ő egy egész rendezvénysorozatot állított össze a Bartók-emlékév számára. Ez nagy örömmel töltött el bennünket, illetve igyekeztünk mindenféle segítséget nyújtani neki ahhoz, hogy ezek megvalósulhassanak. Az idei évben még tetézte azzal, hogy egy pályázatot is beadott, amely sikerrel járt, úgyhogy még az elkövetkezendő időszakban több rendezvénye lesz.” - mondta Vozár Péterné, Keszthely alpolgármestere.
Az ünnepség zárásaként az emlékezés koszorúját helyezte el a domborműnél Vozár Péterné. A tervek szerint az emlékévet ünnepi hangverseny zárja majd a Festetics György Zeneiskolában.
Regman Karola - Keszthelyi TV