Az úthálózatok mellett a tavaszi időszakban gyakran látni békamentő kerítést. Az állatok kora tavasztól indulnak meg a tavak felé. A szaporodáshoz és peterakáshoz vízre van szükségük. Ilyenkor gyakran esnek áldozatul a forgalomnak. Ezt akadályozzák meg a kerítések.
Számos esetben találkozhatunk békával ingatlanjaink környezetében is. Az emberre ártalmatlan állatok hozzájárulnak a települések biológiai sokféleségének védelméhez. Éppen ezért ajánlott augusztusig néhány alkalommal ellenőrizni a vízóraaknákat, ahonnan könnyen kimenthetjük a bajba jutott kétéltűeket. Segíthetünk azzal is, ha építünk nekik menedéket.
„Az aszálynak az egyik következménye az, hogy nincsenek ilyen vizes élőhelyek, tehát nem tudnak párosodni, nem tudnak petéket rakni. És ez óriási veszteség, így tudnak az állományok évek alatt összeomlani. És sajnos van egy olyan hatása a kora tavaszi aszálynak, hogy ezek a szárazföldi békafajok elképesztő nagyságrendűen jóval több, mint 50%-ban pusztulhatnak és pusztulnak bele a talajba.” - mondta el Orbán Zoltán az MME szóvivője.
Magyarországon három gyakori szárazföldi fajjal találkozhatunk. Ilyen a zöld és a barnavarangy, a zöld levelibéka, de barna ásóbéka is előfordulhat egyes helyeken. A vizek kecskebékák, tavi békák kuruttyolásától hangosak. A békamentésnél elengedhetjük az állatokat egy bokor tövénél, farakásnál vagy a komposzt mellett is, vagy elszállíthatjuk a legközelebbi vizes helyre is.
A békák segítése azért is nagyon fontos, hiszen a ragadozó életmódot folytató, puhatestűeket, illetve rovarokkal táplálkozó szárazföldi egyedek jelentős szerepet játszanak a biológiai védekezésben. Ezért hasznosak például a mezőgazdaságnak is, hiszen a legújabb kártevőket is elpusztítják.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV