A Beszélő Városok – Keszthelyi történetek című kötetet a Helka fedélzetén mutatták be június elején. A könyv neves keszthelyiek életéről és helyi mérföldkőnek számító eseményekről szól. Az írás a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete kiadásában jelent meg. Része a helyi történeteket bemutató kötetsorozatnak.
„Olyan történeteket, olyan embereket mutat be a könyv, akiről már mindenki hallott Keszthelyen és nagyon sokról nem csak Keszthelyen, hanem a megye és országhatárain túl is sokat hallottak. Magyar nyelvű a könyv, úgyhogy a magyar nyelvű közönségnek szól, de nagyon sok olyan érdekes új aspektusát mutatja be az élettörténeteknek, amik eddig nem voltak ismertek.” - osztotta meg Prof. Dr. Tóth Gergely a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének főigazgató-helyettese.
A cél az volt, hogy a kulturális örökséget továbbadhassák a szerzők az olvasóknak. A könyv azért is fontos, mert a helyiek közösségi érzését is erősítheti. A település történelmét alakító személyekre mindenki büszkén tekinthet.
„Úgy szokták mondani, hogy ez az identitását növeli. Tehát valóban azt gondolom, hogy ez hozzájárul a kulturális értékekhez az, amit itt létrehoztak ennek a projekteknek a keretében. És nagyon sok olyan egyéb kulturális műsort indítottak, ami érdekes. Például a Kultúrhajón való működés.” - mondta el Manninger Jenő polgármester.
Megvalósult a Kultúrpiknik is a Festetics-kastélyban. Ennek keretében felléptek többek között a Festetics Zeneiskola művésztanárai és diákjai is a nagy bálteremben. A teltházas koncertnek is nagy sikere volt. A kulturális rendezvényeket a Balaton Fesztivál Alapítvány valósítja meg.
„Nagyon sok segítséget kaptunk. Egyrészt a Goldmark Károly Művelődési Központtól, illetve Stadler Tímeától. És gyakorlatilag több olyan civil segítségünk volt, akikkel közösen együttműködve ez így jól meg tudott valósulni. És természetesen a kőszegi Felsőfokú Tanulmányok Intézetének a munkatársaival is egy folyamatos együttműködésben voltunk a projekt keretén belül.” - fogalmazott Pintér Márta a Balaton Fesztivál Alapítvány elnöke.
Decemberig még városismereti túrákat indítanak négy alkalommal. Elkészül egy virtuális városi séta is, melynek állomásai között szerepel a Festetics-kastély, a Párizsi udvar, a Simon-ház, a Goldmark udvar, a Városháza, a Főtér, a Georgikon, a Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom, a Várkert és a Balatoni Múzeum. Ez online is elérhető lesz, valamint a Hello Keszthely! mobil-alkalmazáson is meg lehet találni.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV