A külföldi országok egzotikumai csábítóak lehetnek, hogy akárcsak ajándékként is hazahozzuk magunkkal azokat. Az Európai Unión belül alapesetben a saját célra vagy ajándékba vásárolt termékek ki- és behozatalára nincsenek korlátozások. Jövedéki termékeknél a nem kereskedelmi célú szállításhoz magánszemélynek maximum 800 szál cigaretta, 200 szál szivar, 110 liter sör vagy például 90 liter bor, pezsgő esetében nem szükséges engedély. Behozható és kivihető kannában járművenként legfeljebb 10 liter üzemanyag. Az EU-n kívüli országokból állati eredetű élelmiszerek is szigorú szabályokhoz köthetőek.
„Ilyen például a nyershús, a hentesáru, a hústartalmú élelmiszer, tej és tejtartalmú étel behozatala az állati betegségek terjesztése miatt kockázatos, ezért nagyon szigorú szabályhoz kötött. Kiutazáskor szintén nem ajánlatos magunkkal vinni ezeket a termékeket, mert az Unió külső határszakaszán a vámszervek folyamatosan ellenőrzik az élelmiszerek behozatalát. Az utazás során a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők az utazás időtartamával összhangban a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert kivihetik magukkal.” - mondta el Joó Hilda a NAV Zala Vármegyei Adó- és Vámigazgatóság sajtóreferense.
Fontos tudni, hogy a növények, növényi termékek az Európai Unió területére nem, vagy csak a vármegyei kormányhivatal okmányával, a KEBO-val hozhatók be. Ez alól kivétel az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz, továbbá a személyes fogyasztásra szánt növények, melyek 5 kg/fő, vagy az 1 db/fő mennyiségben lehet a poggyászban. Engedély hiányában egyáltalán nem lehetnek nálunk vetőmagok, élő növények, koszorúk, illetve a tapadó talajjal szennyezett termések és növényi részek. A NAV arra is felhívja a figyelmet, hogy a veszélyeztetett fajokból készült termékek, mint például a tengeri csillag vagy szőrme, engedély nélküli behozatala jogellenes.
„Speciális szabályok vonatkoznak a veszélyeztetett, vadonélő állat- és növényfajokra. Azok élő és élettelen egyedeire, valamint a belőlük készült termékekre. Ezek behozatala és kivitele mind az Unióban, ind a harmadik országban alapvetően tilos vagy engedélyhez kötött. Érdemes erre odafigyelni, amikor ajándékot vásárolunk, mert az elefántcsont, teknőspáncél vagy egy egzotikus bőrtermék engedély nélküli behozataláért is kiszabható a természetvédelmi bírság és akár hároméves szabadságvesztés is.” - tette hozzá a sajtóreferens.
Az Európai Unión kívülről közúti és vasút forgalomban 300 euró, légiforgalomban 430 euró értékhatárig hozható be áru vám- és adómentesen. 15 évnél fiatalabbak esetében ez az értékhatár 150 euró. A készpénzre is figyelni kell, hiszen az EU külső határait átlépő utas, akinél 10 000, illetve ennél több euró értékű, vagy ennek megfelelő összértékű készpénz-helyettesítő eszköz van, köteles azt írásban bejelenteni a vámhatóságnál.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV