A fáklyás felvonulás az egyetem vízitelepéről indult és a Fő téren át vezetett az út. A Momentum Zala megyei szervezete rendezte meg a nagy múltú intézmény sorsára rávilágító akciót. Az egyetem elé tartó tüntetők arra hívták fel a figyelmet, hogy a kampusz múltját és jövőjét jelentő épületet ne zárják be.
Az ikonikus “A” épület előtt összegyűlt tüntetőkhöz Kerpel-Fronius Gábor, a Momentum Mozgalom XIII. kerületi alapszervezetének elnöke szólt elsőként. Véleménye szerint a jelenlegi társadalmi helyzetben a szakértelem leértékelődött, a másként gondolkodókat üldözik és a tudás iránti tisztelet elveszett. Az egyetemek őrzik a tudás hagyományát, de Magyarországon, így Keszthelyen is, ezt a hagyományt veszélyeztetik. Az egyetem nem csupán egy épület, hanem az emlékezet, a tudás és a közösség tartós formája. "Két dolog van: egyrészt a Balatonnak történelmi múlttal rendelkező területeit privatizálják, egy kétségbeesett hatalom próbálja rátenni a mocskos magánmancsát ezekre az ingatlanokra. A másik pedig az, hogy a keszthelyi egyetem az egy nagy múltú agráregyetem, aminek az ingatlanvagyona egy olyan hagyománynak a része, amit nem szabad elkótyavetyélni, nem szabad aprópénzre váltani" - tette hozzá Kerpel-Fronius Gábor.
Horváth Balázs, a Tisza Párt aktivistája személyes kötődést érez az intézményhez. Elmondta: az egyetem számos jeles szakembert, köztük külföldi minisztereket és államtitkárokat is képzett. Bár többször is leállt a történelem során, de a helyiek kitartásának köszönhetően mindig újjáéledt. Az épületek romos állapotban vannak, az oktatást a külső campusra akarják áthelyezni és levelező egyetemet szeretnének csinálni - tette hozzá, majd így folytatta: "Levelezőre általában azok járnak, akik dolgoznak, így ebből kifolyólag nagy valószínűséggel nem fognak ide elmenni kocsmába, nem fognak ide elmenni étterembe, nem fognak bekapcsolódni a helyi vérkeringésbe. Gyakorlatilag ismeretlenként távoznak egy újabb diplomával a városból. A helyiek sem ismerik meg őket, nem cserélnek információt a gyakorlatban. Nem lesz olyan közösség, nincs megfelelő közösségépítés, nem tudnak az emberek hallani új dolgokat, nem tudják elmondani, hogy mi történt velük."
A felvonulás szervezői arra kérték a hallgatóságot, hogy figyeljék az egyetemmel kapcsolatos döntéseket, álljanak ki mellette - mert ezek az épületek nemcsak téglák, hanem emlékek, közösségi terek, egyben fontos örökségünk.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió