Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / A fecskék természetes szúnyoggyérítők - szükség van rájuk
2025. feb. 14. péntek | Keszthely
A fecskék természetes szúnyoggyérítők - szükség van rájuk
Kétmillió fecske hiányzik Magyarországról. A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe van. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.

Az ezredfordulót követően több mint 50%-kal csökkent a hazai fecskeállomány. A rovarok elleni biológiai védekezésben is óriási szerepe van ezeknek a madaraknak, hiszen természetes úton csökkentik – például – a szúnyogok számát. A Magyar Madártani Egyesület becslése szerint minden fecske legalább 1 kg, a muslicától a nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. 

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője:  „2000 és 2010 között összeomlott a magyarországi fecskeállomány, olyan 60-62 százaléka az állománynak eltűnt. Ez konkrét számokban úgy néz ki, hogy a hiányzó fecskepárok, illetve a világra nem jött fiókáik második költésre, amikor a második eresztés is kirepül – ez azt jelenti hogy 2010 óta a nyár második felében már körülbelül kétmillió fecske hiányzik az országból. Ez azt jelenti, hogy kétmillió kg, 2000 tonna rovar itt marad a nyakunkon.”

A Magyar Madártani Egyesület szerint közös érdekünk a fecskék fogyásának megállítása és az állomány növelése. A fecskevédelemben a lakosságnak és az önkormányzatoknak is óriási szerepe van. Keszthely térségében több pozitív példa van.

Gyenesdiáson az általános iskolásokból álló klímakövetek felmérték a helyi állományt. A 150 felfedezett fészket térképre helyezték. Annak is utánajártak, hogy a lakosság körében kik helyeznének ki szívesen mesterséges fészkeket az otthonuknál. Az önkormányzat műfészkeket vásárolt, amiket ki is osztottak a lakosságnak.

Balatongyörökön az önkormányzat és a művelődési ház közötti átjáróban számos fecske fészkel. Védelmükre nagy figyelmet fordítanak. Több fecskepelenkát telepítettek, hogy kevesebb legyen a piszok a fészkek alatt. 

A fecskék fogyatkozásának oka a nagyüzemi mezőgazdaság, a klímaváltozás, a szúnyoggyérítés, illetve a manapság már ritkán előforduló fészekrombolás. 

„Nagyon jó lenne ha visszatérne részben az élelmiszertermelő gazdálkodás, a háztáji gazdálkodás – lakott istálló, disznóólak lennének – akkor ez segítene a fecskék visszatérésében. Ami nagyon fontos még, hogy a fecskefészkek védettek, ezeket nem lehet leverni soha”- tette hozzá az MME szóvivője.        

Épület felújítás esetén azonban a törvény lehetőséget ad arra, hogy költési időn kívül eltávolítsák a fészkeket, amiket később műfészkekkel lehet pótolni. 

A Magyar Madártani Egyesület számos ajánlást, tanácsot és otthon alkalmazható fecskevédelmi módszert fogalmazott meg, ezek megtalálhatóak az MME honlapján. 

Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV

| 2024. szep. 16. hétfő 19:15 |
A vonulásban lévő madaraknak meg kellett állniuk a hirtelen hideg miatt.
| 2024. ápr. 11. csütörtök 19:15 | Gyenesdiás
A település önkormányzata és a klímakövetek műfészkekkel tesznek a fecskék védelméért.
| 2019. már. 14. csütörtök 16:32 | Fenékpuszta/Keszthely
Kétmillió példány hiányzik Magyarországról a madarakból. Műfészkekkel segíthetjük visszajövetelüket.
| 2024. okt. 7. hétfő 19:15 | Keszthely
Színes kiállítás nyílt a Balatoni Múzeumban.
| 2024. aug. 16. péntek 19:15 | Keszthely-Fenékpuszta
Több mint 5000 madarat gyűrűztek meg idén Fenékpusztán.
XI. Évfolyam 3. Szám
Megjelenés: 2025. február 14.
00:00
Képújság
06:00
06:30
07:00
Göcsej Filmfesztivál
07:05
Göcsej Filmfesztivál
08:00
Ludovika Tv
09:00
09:30
10:00
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.