Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén áldották meg a gyertyákat a Kármelita Bazilikában. A ministránsok Mezei András vezetésével körmenetet tartottak a templomban az égő gyertyákkal a kezükben. Ennek hagyománya egy pogány szertartásra tekint vissza, ma azonban a láng fényében magát Krisztust mutatják meg a híveknek. Február 2-án arra emlékeznek a katolikusok, hogy Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után bemutatta őt a jeruzsálemi templomban. Az eseményen jelen volt Anna és Simeon is, akik a nemzetek megvilágító világosságának nevezték Jézust. A Krisztussal való találkozás szimbólumaként alakult ki a gyertyaszentelés szokása.
„A gyertya, az egy szimbolikus cselekedet, amikor meggyújtjuk és kezünkbe vesszük. A gyertyának az esszenciája nyilván a fény, a világosság, és Jézust szimbolizálja, tehát ezért nevezzük az ünnepet gyertyaszentelőnek, mert gyertyát szentelünk, amely Krisztusra emlékeztet, a világ világosságára. Továbbá az nagyon fontos, hogy mi is cselekedjük a világosságnak a tetteit, tehát a tetteinket látván dicsőíthessék az igaz világosságot, a mi Urunkat, Jézus Krisztust.” - tájékoztatott Mezei András, a Kis Szent Teréz Plébánia plébánosa.
Mezei András prédikációjában arról beszélt, minél nagyobb a sötétség, annál jobban látszik a gyertya fénye. Hozzátette, minél inkább megárad a bűn, annál inkább túlárad a kegyelem. Kifejtette, a mai világban egyre nyilvánvalóbban munkálkodik a gonosz, és a hit az, amely megtart bennünket a helyes úton. Éppen ezért mindig van remény, még a legmélyebb sötétség sem képes megfojtani a világot. A gyertyaszentelő szentmisén az ünnephez kapcsolódó énekek szólaltak meg a templomban Németh Kristóf kántor orgonajátékával.
„Bocsásd el most Uram szolgádat szavaid szerint békességben. Ez a szöveg áll a zenei vonatkozásban is a fókuszában ennek az ünnepnek. Ez az az ének, azaz a szöveg, amit többször is eléneklünk akár a gyertyaszentelő körmenet alatt, akár pedig a szentmise alatt. A körmenet alatt nagyon-nagyon szép processziós énekeket, körmeneti énekeket éneklünk, és a szentmise alatt pedig gyönyörű, szebbnél szebb gregorián tételek hangoznak el, ami gyakorlatilag az ünnepnek a lényegét zanzásítja, azt sűríti össze." - tette hozzá Németh Kristóf, a Kis Szent Teréz Plébánia kántora.
A megszentelt gyertyákból és az ünnepi lángból a keszthelyi otthonokba is jutott. A templom ezúttal is tele volt hívőkkel, a padsorokban idősek és fiatalok is helyet foglaltak.
Regman Karola - Keszthelyi TV