Koronaőrök kíséretében érkezett meg a Szent Korona hiteles másolata a templomba. A Magyar Koronaőrök Egyesületének köszönhetően már hazánkban és a határokon túl is számos településen mutatták be az ereklyét, illetve hagyományaikat. Az egyesület a rendszerváltás után jött létre, Vitéz József koronaőr főhadnagy kezdeményezésére, aki részt vett a Szent Korona menekítésében. A szervezet azóta is őrzi a hagyományokat, és igyekszik minél több embert megismertetni a koronaőrök hivatásával.
„2010-ben, mikor a Honvéd Koronaőrség megalakult, mi egy olyan szervezet voltunk, hogy elvileg nekünk meg kellett volna szűnnünk, de a Honvéd Koronaőrséggel nagyon jó kapcsolatot ápoltunk. Ők megkértek arra – mert minket addigra már az egész országban ismertek, és tudják, hogy minden nagyobb állami ünnepségre várnak minket, ezért megkértek, hogy ezt a hagyományt vigyük tovább. Ezért is, a jó kapcsolat révén megmaradtunk, aminek nagyon örülünk. Azért járjuk az országot, hogy a nemzeti identitást, a nemzeti összetartozást határon túl és itthon minél jobban megerősítsük az emberekben, meg a fiataloknál is, mert úgy vesszük észre, hogy a fiatalokban a nemzeti tudat egyre kisebb.” - tájékoztatott Nagy László hagyományőrző koronaőr.
A Szent Korona Európa egyik legrégebbi, egyes kutatók szerint a világ egyetlen beavató koronája. Az eredeti ereklye a második világháborúban hagyta el Magyarországot és csak évtizedekkel később került haza. Erről az utazásról is hallhattak az érdeklődők Keszthelyen, egy kisfilm segítségével ismerhették meg a részleteket. A legnagyobb érdeklődésre ugyanakkor a Szent Korona másolata tartott számot, hiszen jelenléte és szellemisége a magyarságot és az összetartozást erősíti.
„Számunkra a Szent Korona egy olyan jelkép, ami megerősít minket, elsősorban a hitünkben, emberségünkben, és Szent István királyra tekintünk, hogy ő milyen volt, és próbáljuk azt az örökséget megélni és továbbadni a minket követő generációnak. A korona – nyilván az eredetinek a hiteles másolata, ugyanakkor mégis arra sarkall mindannyiunkat, hogy ezt a szép örökséget, a több mint 1000 éves örökséget ne csak valahol a kamrában őrizzük, hanem tudjuk megélni és megmutatni.” - emelte ki Mezei András, a Kis Szent Teréz Plébánia plébánosa.
Az eseményen két kötetet is bemutattak. Az egyikből a magyar koronaőröket lehet megismerni, a másik pedig az Aranyvonat történetéről szól a megépítésétől napjainkig. A programot a Nemzeti Kör szervezte. Köszöntőjében Vozár Péterné a Szent Korona rövid történetét ismertette. Elmondta, mint beavató korona, a jelkép mindig kiemelt helyet foglalt el a magyarság történetében, és így van ez ma is.
„A Keszthelyi Nemzeti Kör mindig is céljául tűzte ki a hagyományőrzést és a nemzeti érzés táplálását. Hallottuk, hogy a Hagyományőrző Koronaőr Egyesület ellátogat Őfelsége a magyar Szent Korona hiteles másolatával több településre is, és így kerestük meg őket, illetve a könyvkiadót, aki a velük foglalkozó könyveket kiadta. Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy ennyi szervezet megmozdult, akik a bevonulásnál is láthatóak voltak, illetve, hogy megtöltöttük a Kármelita Bazilikát. Ezek az emberek már tudják, hogy a Szent Korona mindannyiunk felett áll.” - tájékoztatott Vozár Péterné, a Keszthelyi nemzeti Kör elnöke.
Az esemény alkalmából nemzeti színbe öltözött a Szent István oltár. A program résztvevőinek itt volt lehetőségük közös fényképeket készíteni a jelképekkel.
Regman Karola - Keszthelyi TV