Verklik zengték be Keszthely belvárosát a hétvégén. Tiel Anjáék Meins-ből költöztek Gyenesdiásra. De mikor még csak nyaralni jöttek 2012-ben, már megismerkedtek a Verkli-fesztivállal, és egy évet sem hagytak ki azóta.
A verkli - más néven kintorna - mechanikus hangszer, az oldalán vagy hátulján lévő kar tekerésével a játékos egyszerre táplálja a fújtatókat, és működtet egy kis fémszögecskékkel ellátott, forgó hengert vagy továbbítja a lyukszalagot, s a szögecskék vagy lyukak közvetítésével, szelepeken továbbítódik a levegő a síprendszerhez.
A mostani fesztiválon, osztrákok, németek, svájciak, magyarok, valamint csehek képviseltették magukat a masináik mögött. Hans Günther Hoppe Ausztriából érkezett, 8. éve visszajáró vendég a fesztiválon.
„17 éve játszom verklin. A szerelem úgy kezdődött, hogy voltam egy piacon, ahol hallottam, ahogy ezek a verklisek játszanak, és akkor eldöntöttem magamban, hogy hogyha törik, ha szakad, én megtanulok egy ilyen masinán játszani. És hát itt vagyok”
A régi motoros verklisek mellett új verklisek is megmutathatták magukat. Bajából költözött ki Ausztriába, Drösingbe Viksz József, aki idén először volt a verklifesztiválon, hiszen 1 éve szerezte be saját masináját.
„A zene nagyon tetszik, egy zenét, amit hoztam, ez a berlini utcáról szól, de van svájci tekercs is, lyuktekercs, és van más tekercsem is. Ez a verkli ez egy Hoffbaue verkli, amit Németországban gyártottak, és nagyon szeretem.”
A verklifesztivál főszervezője Hansjörg Surber szerint az idei évben a fesztivál visszatért a gyökerekhez, nem a színpadi elemeké, hanem a hangszereké volt a főszerep.
„2003-ban kezdtem el ezt a verklifesztivált szervezni, és évről-évre több ember jelentkezett, hogy szeretne részt venni. A magyar publikum nagyon szereti a verklizenét.”
A nemzetközi fesztivál nagyon népszerű minden évben. A közönség szívesen hallgatta a muzsikásokat mindkét nap.
Pelikán Péter - Keszthelyi TV