Már az első napon nagy népszerűségnek örvendett a tanösvény. Több mint egy tucat túrázó vállalkozott arra, hogy vezetéssel bejárja a rövidebb, három kilométeres szakaszt. Az útvonal a Nagymezőről indul, és túrajelzések vezetik végig az érdeklődőket. Több állomást is felállítottak, itt semmi más dolgunk nincs, mint megmérni és feljegyezni a terheléses pulzust. A tanösvénnyel a mozgás fontosságára is szeretnék ráirányítani a figyelmet.
„Itt, ami most megnyílt, az egy olyan helyszín, egy olyan lehetőség, ahol egy láthatatlan biztonsággal rendelkező, ellenőrzött mozgásprogramot hajtok végre tulajdonképpen egy túra kereteiben. A gyógytornászaink, a szakma kidolgozta azt, hogy milyen emelkedéssel, milyen gyorsan, milyen pulzusszámmal kell mennem, hogy ez a szívnek a legjobb legyen. Mi ezt próbáljuk a jelekkel, a jelzésekkel elérni a betegeknél, és hogyha ezek a jelzések betartásával különösen eltérő értékeket látunk itt a túralapokon, amiket megkapunk, akkor az nekünk azt mondja, ha panaszokkal jár, vagy panaszok nélkül, hogy valami baj van.” - tájékoztatott Dr. Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója.
A gyenesdiási kardió tanösvény a 12. országosan, a Bakonyerdő kezelésében pedig a második. A megnyitón elhangzott, az erdőgazdaságok a szakfeladatok mellett ökoturisztikai feladatokat is ellátnak. Erre a Bakonyerdő éves szinten 250 millió forintot költ. Ebből tanösvények, erdei pihenők újulnak meg. A cél az, hogy felhívják a figyelmet az erdő adta lehetőségekre, és arra, hogy a látogatók a természettel összhangban használják azt.
„Különösen Keszthely környékén kiemelkedő azok a közjólétinak vagy ökoturisztikainak nevezett létesítményeink, amelyek régóta kedveltek. Ahogy polgármester úr is a megnyitóban említette, Gyenesdiáson is már van négy tanösvény, de van Keszthely határában, Vonyarcvashegy környékén is. A Keszthelyi-hegység maga egy olyan gyönyörű természeti képződmény, ami abszolút alkalmas. Azt pedig láttuk, hogy mennyi látogató érkezik ide, és ezért volt ez az ötletünk, hogy legyen itt is egy ilyen lehetőség.” - emelte ki Jagicza Attila, a Bakonyerdő Zrt. vagyongazdálkodási főmérnöke.
Gyenesdiásnak mindig kiemelten fontosak voltak a családok, valamint az ökoturizmus. A most átadott tanösvény ezt a kettőt ötvözi úgy, hogy az egészséget állítja a középpontba. A Nagymező a térség egyik kirándulóközpontja, sokan töltik itt a szabadidejüket, mások pedig innen indulnak felfedezni a Keszthelyi-hegység csodáit. Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere arról beszélt, a kezdetektől támogatták a kardió tanösvény létrejöttét.
„Azt gondolom, hogyha egy kicsit kimozdulunk mindannyian a természetbe, az már bizonyítja azt, hogy fontosnak érezzük az egészségünket. Az önkormányzat is fontosnak érezte az ebben való együttműködést, éppen ezért a kezdetektől partneri jobbot nyújtott a Bakonyerdő Zrt-nek, valamint a Szent Ferenc Kórház kezdeményezésének. Én úgy gondolom, hogy a jövő is erről szól, hogy egy kicsit az egészségünkkel foglalkozzunk, kimozdítsuk az embereket, ne csak a COVID időszakában, hanem azt követően is. Érezzük, hogy milyen szép helyen élünk, milyen szép a Nyugat-Balaton térsége.” - tette hozzá Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere.
Azoknak, akik végigmennek az útvonalon és a kitöltött túralapot bedobják a kihelyezett ládába, a Keszthelyi Kórház, illetve a Budapesti Szent Ferenc Kórház munkatársai kiértékelik az eredményeit.
Regman Karola - Keszthelyi TV