A véderdőben kivágott rönköket szállítja ez a munkagép. Bár első ránézésre pusztításnak tűnik a tó körüli erdő vágása, ám ez nem így van. A konzorciumi keretek között megvalósuló projektben meghatározott lépések előkészítése érdekében ez feltétlenül szükséges. A tanösvény építés és zsiliprekonstrukció mellett erdőrekonstrukcióval kezdték meg a munkát. Az öregebb fák mellé ültetett fiatal csemetékkel egyben az invazív fajok eltüntetését is megoldják. A fák fiatalítása érdekében itt úgynevezett lékeket hoznak létre, összesen hetvenkét darabot. Ezekben a lékekben a tavasz folyamán kezdődik meg a facsemeték ültetése.
Németh György, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház környezetvédelmi vezetője hozzátette: "A kivágott lékek területére 15000 csemetét fogunk ültetni. Ezek a csemeték később, 2919-2020-ig lesznek majd gondozva a pályázat keretén belül. A jelenlegi fakitermelés során körülbelül 1200 köbméter fa kerül kitermelésre, és a napelem parkunk területén kerül készletezésre."
A Hévízi-tó vízének a védelme, a véderdő védő funkciójának erősítése, valamint a biodiverzitás elősegítése a fő cél. Annak érdekében, hogy a víz minősége állandó legyen, változatos és ellenálló véderdőre van szükség.
A nagyszabású, 2020-ig tartó projekt részleteiről sajtótájékoztatót tartottak a hévízi tófürdőben. Kvarda Attila, az intézmény főigazgatója elmondta: további cél a tó élőhelyeinek rehabilitációja, vízszint szabályozási rendszerének rekonstrukciója, a Hévíz-Keszthelyi láp gyepterületeinek rekonstrukciója. Már a hat évvel ezelőtt megvalósult tó-monitoring rendszer kialakításakor megkezdődtek a konzultációk arról, hogy egy átfogó tóvédelmi programot hozzanak létre.
Kvarda Attila, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház főigazgatója elmondta: "Az akkor kialakult koncepció alapján tudtuk 2016-ban benyújtani ezt a pályázatot a társszervezetekkel együtt, és tudtunk egy olyan közösséget megfogalmazni, amely természetesen a mi hatáskörünkön túlmutat, de együtt, összefogással sikerül majd ezt megoldani és végrehajtani. Maga a projekt sem ebben az évben fog befejeződni, hanem 2020-ig tart, tehát 2020-ig a hévízi tavat körülvevő véderdőben mindenféle munkálatokat lehet látni."
A több, mint kilencszázmillió forintba kerülő beruházás projektgazdája a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság. Ebből háromszázharrmincnyolc millió forint felett rendelkezik a kórház. A projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósul meg.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió