Szent László legendája talán az egyik legismertebb a magyar történelemben. A magyar uralkodónak a kun vitézzel vívott párharcát számos freskón örökítették meg a középkorban. Ezekből a falképekből láthat egy csokorra valót a keszthelyi közönség. A székelyföldi templomok freskóit Magyari Hunor fényképeken örökítette meg a székelyudvarhelyi Művelődési Ház felkérésére.
„A célom az volt, hogy a Székelyföldön föllelhető, mai állapotában föllelhető Szent László falképeket, idegen nyelven freskókat, ezt egybegyűjteni. Egy szakrális teret kialakítani, és ezért mellérendeltem úgymond a 12 templomban található Szent László falképek fotóit, és ennek egy kiegészítője a hat templomban található kazettás mennyezet. Ez is elkészült azért, hogy a teljes teret próbáljuk egybegyűjteni.” - tájékoztatott Elekes Gyula, a székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója.
A tárlatnak emellett célja az is, hogy ezek a falképek ismertté váljanak, és ösztönözzék a látogatókat arra, hogy eredeti helyszínen is megnézzék azokat. A Simándy teremben hat székelyföldi templom kazettás mennyezetét is megcsodálhatták az érdeklődők. A megnyitón részt vett, és a vendégeket köszöntötte Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere is. Kiemelte a kiállítás hozzájárul ahhoz is, hogy Székelyföld értékei közelebb kerüljenek a Balatonhoz.
„Annyi érték van felgyűlve Székelyudvarhely térségében, Udvarhelyszéken, Székelyföldön, freskók, falképek, amelyek szerintem a világon egyik legszebbek ott vannak. Ezt meg kell mutatni, tehát nekünk ezek értékek, ezekkel büszkélkednünk kell, és igazából kell, hogy más is tudja, más is közelebb kerüljön, és lássa, élvezze ezeket a képeket.” - emelte ki az alpolgármester.
Az érdeklődőket Ruzsics Ferenc, Keszthely polgármestere is köszöntötte. Hangsúlyozta, büszkék lehetünk arra, hogy volt egy olyan királyunk, akinek a lovagsága messze földön híres volt. A megnyitót követően a résztvevők előadást hallgathattak Szent László királyról, és alakjának továbbéléséről.
Regman Karola - Keszthelyi TV