A Hévízi-tó a világ legnagyobb tőzegfenekű, melegvizű gyógytava. A fürdőkultúra és a hozzá kapcsolódó idegenforgalom mind a mai napig egyre nagyobb terhelést jelent a tó természeti állapota szempontjából. A XX. században a település fejlődése, az építkezések, a betelepült idegenhonos növény és állatfajok miatt a 34 hektáros véderdő és a gyepterületek állapota romlik. A tó és környezetének megmentésére nyert támogatást a természetvédelmi terület kezelője a Balaton-felvidéki Nemzeti Park és partnerei: Hévíz Városa, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház, valamint a tóért felelősséget vállaló helyi alapítvány.
„Ebből a négy konzorciumi partnerből áll össze az a 662 millió forintos támogatási összeg, amely a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjára fordítandó.” - mondta el a pályázat kedvezményezettjének - a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak az igazgatója, Puskás Zoltán.
Ebből a forrásból egyrészt élőhely rekonstrukciókat végeznek el, elsősorban a tó 60 hektáros környezetében található véderdőben, gyepeken és a Hévízi-csatornán. Ritkítani fogják a nem őshonos fákat, lágyszárú növényeket és az idegen halfajokat. Ilyen például a bálványfa, az egyiptomi tündérrózsa, vagy az ezüstkárász. Felújítják a tó vízszintjét szabályozó zsilipeket, illetve mintegy tíz kilométer hosszan új tanösvényeket alakítanak ki.
A fejlesztést bemutató sajtótájékoztatón a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár elmondta, országos szinten 38 milliárd forintot biztosít a kormány az élőhelyek megújítására.
„Az elmúlt Európai Uniós ciklusban mintegy 100 ezer hektáron javítottuk a természetes és természet közeli élőhelyeknek az állapotát. A most folyó programban ugyancsak 100 ezer hektárt céloztunk meg. Minden reményünk megvan arra, hogy ez teljesülni fog.” - mondta el V. Németh Zsolt.
A 2020-ig megvalósuló programról tartott sajtótájékoztatón a fürdőváros polgármestere kiemelte: a városvezetés mintegy húsz éve indította el tóvédelmi programját. Papp Gábor rámutatott, a turizmus alapja a Hévízi-tó megfelelő állapota: „Beszélhetünk turizmusról, beszélhetünk nagyon sok mindenről a turizmus ágán belül, de nem tudunk semmit megvalósítani akkor, ha az alap - az alap pedig a Hévízi gyógytó, annak környezete, az erre épülő gyógyászat – ez teremtheti meg azt, hogy egyáltalán turizmusról tudjunk beszélni Hévízen és térségében.”
A tóvédelmi projekt része a kormány által jóváhagyott Balaton-programnak is – emelte ki Manninger Jenő. A térség országgyűlési képviselője elmondta, Magyarország egyik legértékesebb természeti és turisztikai értéke a Hévízi-tó. A Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház főigazgatója, dr. Kvarda Attila elmondta, az intézet vezetése által működtetet monitoringrendszerrel a tó és a figyelőkutak vízminőséget folyamatosan figyelemmel követik, de az előrelépéshez szükségesek a tó környezetét érintő fejlesztések, beavatkozások is.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV