A barkóscinege a vizes élőhelyek nádasaiban, gyékényeseiben érzi jól magát. Fészkét a nád megtört szálaira rakja, Keszthelyen több is van belőle. Egy évben átlagosan két-három fészekaljat nevel, mely 4-8 tojásból áll. A két nem kinézete különböző. A hím feje kék színű, a szeme körül pedig fekete folt látható. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2010 óta szavaztatja meg a lakossággal az év madarát.
„Az idei voksolásnál érkezett az eddigi legtöbb szavazat. 14.644 voksot kaptunk. Fej-fej mellett volt. Talán még soha nem volt ennyire szoros a verseny két madár között. A három faj, ugye a Nádasok nagykövetei volt a jövő évre megadott téma. A barkóscinege, a függőcinege és a nádirigó volt. És a barkóscinege és a függőcinege tényleg fej-fej mellett volt, volt hogy csak 1% volt köztük a különbség.” - mondta el Orbán Zoltán szóvivő.
A madárral kapcsolatban a következő évben számos programot szerveznek a szakemberek. Hazánkban körülbelül 5400-6300 pár barkóscinege él. A védett faj természetvédelmi értéke 50.000 forint.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV