Hogyan kerülnek a kincsek a földbe? Milyen technikákkal dolgoznak a régészek és mi egyáltalán a régész feladata? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a zalaapáti iskola diákjai.
„Számomra nagyon különleges volt, és szinte hihetetlen, hogy ezek az érmék, amik mögöttem vannak, a római korból származnak, és, hogy ezek tényleg eredetiek.” - mondta Petrik Margaréta, a zalaapáti Gábor Áron Általános Iskola diákja.
A Balatoni Múzeum dolgozói a kényszerbezárás idején kipakolták a raktárt. Ekkor kerültek elő ezek a pénzérmék. Az intézmény birtokában 350 darab bronz szeszterciusz van, ennek a többségét bemutatják Zalaapátiban.
„Jelentős, akár országos szinten is, mert egy viszonylag korai időszakból, az első érmék Vespasianus császár uralkodása idejéből, időszámításunk szerint a 60-as évekből származnak. 154 körül záródik az éremlelet, nagyon jó megtartású leletek vannak benne, így az előzetes értékbecslés alapján több milliód tételről beszélünk, tehát én azt gondolom, hogy egy kuriózum.” - emelte ki Klinger László, a Balatoni Múzeum régésze.
Az érmék utaztatása nem volt kis feladat. A leletek szállítását ugyanis darabonként kellett engedélyeztetni és adminisztrálni. A Balatoni Múzeum ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a tárgyakat is kivigyék az intézményből.
„Nekünk már volt egy ilyen elgondolásunk, hogy bizonyos gyűjteményeket, bizonyos gyűjtemény részeket utaztatunk egyes településekre, ahonnan előkerültek. Polgármester úr megkeresett minket, és lezajlott ez a COVID része az életünknek, és így belevetettük magunkat ebbe a dologba. Úgyhogy összekötjük most a múzeumpedagógiát, a kiállításokat.” - tájékoztatott Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója.
Zalaapáti számára kiemelkedő, hogy bemutathatja a kincseket. A település életében ugyanis jelentős, hogy múltja immár 2000 évre is visszavezethető.
„Nekünk ez azt mondja és azt igazolja, hogy igazán kiváló helyen lakunk, kiváló hely ez a Zala völgye, kiváló a térség, mert itt mindig szerettek élni. Ismerjük meg a múltunkat, és azzal mi is többek, gazdagabbak leszünk. És büszkék leszünk arra a területre, arra a részre, ahol lakunk.” - tette hozzá Vincze Tibor, Zalaapáti polgármestere.
A kincslelet jövő hétfőig látható a település polgármesteri hivatalában. Szombaton előadást is hallgathatnak az érdeklődők a gyűjteményről.
Regman Karola - Keszthelyi TV