"Nem költözik be a kártevő, ki van alakítva szellőzés, mindegyiknek lyukacsos az alja, tűzvédelem szempontjából is kiemelt” - az új tárolók előnyeit sorolja a múzeumigazgató. Németh Péter elmondta, hogy a textília-gyűjteményüket fogják elhelyezni a fémszekrényekben. A bútorok egyediek, a Balatoni Múzeum igényei alapján gyártották őket. Az intézmény négymillió forint támogatást nyert állományvédelmi célokra.
„A Nemzeti Kulturális Alapnál pályáztunk 2020 őszén, állományvédelmi pályázatot nyújtottunk be. Elsősorban az volt a célunk, hogy a néprajzi gyűjteményünk, a néprajzi raktáraink gázosítására pályáztunk. Illetve szerettünk volna és el is kezdtünk olyan folyamatot, hogy a régi, több évtizedes fa szekrényeket elkezdjük lecserélni korszerű, fém tárolóberendezésekre” - nyilatkozta Németh Péter igazgató.
A négy darab fémszekrény beszerzése mellett két raktár gázosítására volt lehetőség a pályázati támogatásból. A textíliáknál a moly, míg a fa tárgyaknál a szú és más hasonló rovarok károsíthatják a muzeális értékeket. A Balatoni Múzeum jelentős – több mint 11 ezer tárgyat számláló - néprajzi gyűjteménnyel rendelkezik. Ennek védelmét szolgálta a gázosítás.
„A gázmestert felkértük, kijött a múzeumba és a gyűjtemény nyílászáróit leszigetelte és olyan speciális gázt használt, amely emberre annyira nem veszélyes, de a különböző kártevőket, melyek a múzeum fa-, textil tárgyaiba beköltözhetnek, ezeket elpusztította. Célszerű ezt évenként elvégezni a múzeum gyűjteményeiben” - tette hozzá a múzeumigazgató.
Az állományvédelmi program keretében az összes textíliát átmossák, vasalják. A koronavírus-járvány miatti kényszerű zárvatartás egyik előnye, hogy a múzeum munkatársai most el tudják végezni ezeket a feladatokat. A textíliagyűjtemény rendszerezése és elhelyezése a múzeum új néprajzkutatójának feladata lesz.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV