A nyári időszámításhoz március utolsó vasárnapján vissza kellett egy órával állítanunk óráinkat is. Egy órával kevesebbet alhatunk. Az óraállítás bevezetése gazdasági okokból történt. Magyarországon is még 1980-ban. Az energia megtakarítást nézve este később sötétedik így elég a világítást is később felkapcsolni. Hogy milyen élettani hatásai vannak a nyári időszámításnak arról kevés szó esik.
"Arról van szó, hogy több százezer éves belső óránk van, mint egyébként minden állatnak, élőlénynek, ami eleve a fény-árnyék viszonyára, aktív ill. nyugalmi életfázis szinkronizálására jött létre. Ezek nagyon-nagyon ősi beidegződések. Olyannyira, hogy ez az óra, idézőjelben az óra, ez sejt szinten is működik. Természetesen hormonális rendszer, a keringési rendszer szintjén is és a pszichés rendszer szintjén is. Tehát miről van szó?Arról van szó, hogy összeütközésbe kerül egy jól bejáratott, megszokott ritmus, szervezeti ritmus egy újabb dologgal. Nevezetesen az idő kényszerű eltolásával"- mondta Dr. Nyárádi Attila belgyógyász, endokrinológus, kardiológus.
A tapasztalt orvos szerint a szervezetre nézve a kritikus időszak pont a hajnali időpont. mert a belső óránk már felkészíti a szervezetet az aktivitásra.
"Emelkedik a vérnyomás, emelkedik a szív ütés szám, a szív frekvancia, sőt hormonálisan a legfontosabb változás, hogy a kortizol szint is emelkedik ami egy életfontos mellékvese hormon, ami a minden életritmushoz nagyon kell. Szükséges. Csak érdekességként említem meg, hogy a tesztoszeron szint is ekkor, a reggeli órákban a legmagasabb."-adott tájékoztatást a főorvos.
Ha a bioritmust megzavarjuk akkor testi és lelki tünetek is jelentkezhetnek. Ingadozhat a vérnyomás, változik a pulzusszám, álmatlanság, fáradékonyság és dekoncentráció is kialakulhat. A hírek szerint hamarosan eltörlik az óraállítást, arra azonban 2021-ig biztosan várni kell.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió