Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / Kevesebbet alhattunk
2020. már. 30. hétfő | Keszthely
Kevesebbet alhattunk
Megkezdődött a nyári időszámítás ami együtt jár az óra átállítással. Tegnap egy órával előre kellett állítani az órákat. Magyarországon 40 éve alkalmazzuk az óraállítást a nyári és téli időszámításhoz. Aminek a célja eredetileg az energia spórolás volt. A nyári-téli időszámítást az Únió tagállamainak szabályzataihoz igazodva , Magyarországon is kormányrendelet szabályozza. Hogy milyen élettani hatásai vannak az óra átállításának? Dr. Nyárádi Attila belgyógyász, endokrinológus, kardiológust kérdeztük meg a témában.

A nyári időszámításhoz március utolsó vasárnapján vissza kellett egy órával állítanunk óráinkat is. Egy órával kevesebbet alhatunk. Az óraállítás bevezetése gazdasági okokból történt. Magyarországon is még 1980-ban. Az energia megtakarítást nézve este később sötétedik így elég a világítást is később felkapcsolni. Hogy milyen élettani hatásai vannak a nyári időszámításnak arról kevés szó esik.

"Arról van szó, hogy több százezer éves belső óránk van, mint egyébként minden állatnak, élőlénynek, ami eleve a fény-árnyék viszonyára, aktív ill. nyugalmi életfázis szinkronizálására jött létre. Ezek nagyon-nagyon ősi beidegződések. Olyannyira, hogy ez az óra, idézőjelben az óra, ez sejt szinten is működik. Természetesen hormonális rendszer, a keringési rendszer szintjén is és a pszichés rendszer szintjén is. Tehát miről van szó?Arról van szó, hogy összeütközésbe kerül egy jól bejáratott, megszokott ritmus, szervezeti ritmus egy újabb dologgal. Nevezetesen az idő kényszerű eltolásával"- mondta Dr. Nyárádi Attila belgyógyász, endokrinológus, kardiológus.

A tapasztalt orvos szerint a szervezetre nézve a kritikus időszak pont a hajnali időpont. mert a belső óránk már felkészíti a szervezetet az aktivitásra.

"Emelkedik a vérnyomás, emelkedik a szív ütés szám, a szív frekvancia, sőt hormonálisan  a legfontosabb változás, hogy a kortizol szint is emelkedik ami egy életfontos mellékvese hormon, ami  a minden életritmushoz nagyon kell. Szükséges. Csak érdekességként említem  meg, hogy a tesztoszeron szint is ekkor, a reggeli órákban  a legmagasabb."-adott tájékoztatást a főorvos.

Ha a bioritmust megzavarjuk akkor testi és lelki tünetek is jelentkezhetnek. Ingadozhat a vérnyomás, változik a pulzusszám, álmatlanság, fáradékonyság és dekoncentráció is kialakulhat.  A hírek szerint hamarosan eltörlik az óraállítást, arra azonban  2021-ig biztosan várni kell.

Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió

| 2025. ápr. 15. kedd 19:15 | Gyenesdiás
A húsvét közeledte miatt természetesen nem maradhattak el az ünnepkörhöz kapcsolódó kreatívkodások sem.
| 2025. ápr. 2. szerda 19:15 | Keszthely
Programokkal teli tavasz vár a Balatonra.
| 2025. már. 25. kedd 19:15 | Rezi
"Tavaszköszöntő kertünnep"-et rendeztek Reziben a Laky Demeter Turistaház kertjében - elsősorban óvodásoknak és iskolásoknak, de a helyiek számára is.
| 2024. ápr. 17. szerda 19:15 | Balatongyörök
Hét balatongyöröki pincészet kínálta a hétvégén saját, tájjellegű borait a “Tavaszi Becehegyi Bortúra” borkóstoló keretében.
| 2024. már. 25. hétfő 19:15 | Keszthely
Ötödik alkalommal mártóztak meg a hideg Balatonban a “Tavaszköszöntő csobbanás” résztvevői.
XI. Évfolyam 8. Szám
Megjelenés: 2025. április 25.
11:19
Diagnózis
11:49
Göcsej Filmfesztivál
12:00
Képújság
18:00
Sporttárs
18:32
Hargita Tv
18:52
Göcsej Filmfesztivál
19:00
Híradó
19:45
Balasport 2025
20:15
Hargita Tv
20:34
Természetvédelem határok nélkül
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
A Keszthelyi Televízió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Médiatanács Támogatási Program keretében támogatja.
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.