2016-ban 231 ezer vendégéjszakát regisztráltak a városban. A Polgármesteri Hivatal adatai szerint 2017-ben jelentős volt a növekedés. A közel 297 ezer vendégéjszaka annak is köszönhető, hogy a Hotel Helikon új tulajdonosa egy szezonban még üzemeltette a szállodát. 2018-ban jelentősen csökkent a férőhelyek száma, de a belföldi turizmus erősödésének és az adómorál javulásának köszönhetően 242.421 vendégéjszakát regisztráltak.
A Hotel Helikon a tavalyi évhez hasonlóan idén sem fog kinyitni és láthatóan nem kezdték meg a várt felújítást. A Zala Kemping sem fogad vendégeket. A Balatontourist honlapján olvasható, hogy a kemping megszűnt. A Nyugat-Balatoni Turisztikai Iroda ügyvezetője szerint a két nagy objektum szálláskapacitása nagyon fog hiányozni.
„Már a tavalyi évben is érezhető volt, hogy nagyon kevés a szálláskapacitás. Keszthely városa azon kevés település közé tartozik a Balatonnál, ahol nagyon erős a kereslet, szemben egy viszonylag szűk és szegényes kínálattal, ez még nagyobb keresletnövekedéssel fog járni az idén. Azt gondolom, hogy akik időben nem foglalnak szállást, legkésőbb ezt nem teszik meg március-áprilisig, azok le fognak maradni, a nyári szezonról biztosan” - nyilatkozta Tar László.
A szakember hozzátette: július elejétől augusztus végéig biztosan tele lesz a város. Hozzátette: bízik abban, hogy a rendszerváltás óta tapasztalható szálláskapacitás-csökkenés idén megáll. A keszthelyi képviselő-testület legutóbbi ülésén elhangzott, hogy a Via Hotelnél idén elkezdődnek a munkák, és a tervek szerint 2022-ben megnyitja kapuit az ötcsillagos szálloda.
A Szallas.hu növekvő keresletet tapasztal a város iránt. Keresztes Nóra marketing menedzser: „A Top 15-ös belföldi települések között ott van Keszthely, úgyhogy ez nagyon szép előrelépés szerintem. Megvizsgáltuk azt is, hogy az előfoglaltsági adatok hogyan viszonyulnak a tavalyi évhez képest. A jelen állapot szerint 20-25 százalékos az előfoglaltsági arány Keszthelyre, ez egy nagyon szép adat és egyébként a tavalyi év időszakához képest Keszthely népszerűbb desztináció, ez egy 30 százalékos növekedés, úgyhogy mindenképpen úgy gondolom, hogy ez egy szép adat.”
A szakemberek szerint a vendégek egyre tudatosabbak. Sokan akár fél évre előre lefoglalják nyári szállásukat. Szintén trend, hogy a magyarok inkább többször, rövidebb időre mennek nyaralni.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV