Egy 1962-ben gyártott angol Land Rover Series 2A típusú, az osztrák Rosenbauer cég által tűzoltóautóvá alakított járgányt is megcsodálhattak azok, akik a hétvégén ellátogattak a Helikon Kastélymúzeum Amazon Ház Látogatóközpontjába. A gépjármű a stájerországi Hohenkogl-Mitterdorf önkéntes tűzoltóságánál volt szolgálatban. Tíz lánglovagot és a felszerelést szállította, közte egy olyan oltóvíz-szivattyút, mely az autó erőforrásához közvetlenül kapcsolva működött. „Elkezdtem keresgetni tűzoltóautókat. Többet megnéztem osztrák svájci és német területeken.” – meséli a győri veteránautó-gyűjtő, Szabó Gábor. „Ezeket az autókat jellemzően hegyi területeken használták a négykerékhajtás miatt. Megnéztem öt-hat autót, és körülbelül három évvel ezelőtt találtam rá. Nagyon megtetszett, nagyon jó állapotban volt, 14000 km van benne, tehát még körülbelül bejáratós, úgyhogy olyan nagyon nagy felújítást nem is kellett rajta csinálni. Egy újrafényezést kapott, mert ez egy haszongépjármű, nyilván a tűzoltók a bevetéseknél nem kímélték. Tehát egy-két dolgot meg kellett rajta csinálni, utána pedig egy sikeres muzeális minősítést kapott itt Magyarországon.”
A négykerekű autócsoda mellett motorok is felsorakoztak. A régi Pannóniák, Danuviák, MZ-k, Jawa-k, Uralok a gyűjtők gondos keze munkájának köszönhetően egykori fényükben pompáztak, mintha csak most gördültek volna ki a gyárból. Közöttük már-már ritkaságszámba menő oldalkocsis példányokat is megcsodálhattak a látogatók. „A motornak a teljes kinézete tetszik, meg egy nagyon-nagyon ritka típus.” – vélekedik Cserpes Melinda. „Mikor én is nézegettem az interneten az eladó veterán motorokat, ebből az Urálból nagyon kevés van, főleg ami papíros is. És hát tényleg egy ilyen motorral megjelensz, ezután azért utánanéznek az emberek. Pláne egy ilyen szép oldalkocsis példány, nagyon kevés oldalkocsis motor van manapság az utakon. Nekem is van egy veterán motorom, egy Jawa Twinsportom. Ahhoz is lehetne egyébként oldalkocsit kapcsolni, mert alapvetően olyan a váza, de például én szóló motorkerékpárként vettem.”
A Főúri utazások, úti kalandok című kiállítást két éve nyitották meg. Ebből az alkalomból egy 19. század eleji úti íródobozzal gyarapodott a gyűjtemény. A főúri utazásnak illetve a poggyásznak akkor elengedhetetlen része volt. Ahogy manapság nem indulunk el egy hosszabb útra mobil, tablet vagy notebook nélkül, ez a praktikusan összecsukható alkalmatosság is mindig kéznél volt, melyet napló- és levélírásra használtak. Tartalmazott tintát, tollat, a papírnak pedig egy külön zárható rekeszt, hogy ne gyűrődjön össze. Tóbiás Gábor múzeumi menedzsertől megtudtuk: „Egy aukciós oldalon sikerült megtalálni, illetve fellelni ezt az úti íródobozt Frisnyák Zsuzsa javaslatára, aki a kiállításnak a kurátora volt. Ő küldte el nekünk, illetve mutatta meg, hogy miről is van szó, és hogy ez egy nagyon nagy ritkaság Magyarországon. És hogyha meg tudjuk vásárolni, akár a kastély, vagy valaki, akinek van erre lehetősége, érdemes megtenni. És ígys sikerült is beszerezni ezt az úti íródobozt.”
Az új tárgy mellett számos érdekességet is tartogat az interaktív tárlat, mely a maga nemében és összeállításában országosan egyedülálló. Az eltelt két esztendő alatt egyre több látogatót vonz a kastély klasszikus bemutatóhelyszínei mellett, azokat jól kiegészíti. Aki kíváncsi a Főúri utazások, úti kalandok című kiállításra, az a Hintómúzeummal és a Pálmaházzal, madárparkkal együtt még május 1-jén, kedden a nyitási évforduló kapcsán 50 százalékos kedvezménnyel tekintheti meg.
Kalapos István – Keszthelyi Televízió