A volt szovjet katonai repülőtér területén három olyan berendezés található, mely a víztisztítást végzi. A kerozinnal és különféle üzemanyagokkal szennyezett talajvízből a szénhidrogén származékok légneműen, speciális szűrőkkel megtisztítva távoznak, míg a talajvíz egy további tisztítórendszerbe kerül.
A felszín alatti vizet egy 6 hektáros munkagödörrel és 38 termelőkúttal gyűjtik össze.
A talajt speciális baktériumkultúrákkal tisztítják meg a szennyezéstől az előzetesen kialakított, szigetelt úgynevezett biodepóniákban.
A kivitelezők 2012 decemberétől óriási mennyiségű vizet és földet mozgattak meg.
A megmunkált 470.000 m3 földnek körülbelül a fele szennyezett. A talajvízből pedig 96.000 köbméter esett át eddig a tisztításon.
A szakemberek egy számítógépes rendszer segítségével koordinálják és ellenőrzik a rendszer működését. A négylépcsős kivitelezés jelenlegi fázisa a harmadik. Az előkészítés után, kiépítették a rendszert, most üzemeltetik azt és utolsóként helyreállítják a területet, melynek tulajdonosa a sármelléki és a zalavári önkormányzat, akik egy társulást hoztak létre a probléma megoldására.
A munka során nagy kihívás, hogy közben a reptér zavartalanul működjön. Szennyezett terület a kifutópálya alatti föld is, ott egy vízszintes csőrendszer gyűjti össze a szennyezett talajvizet.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv egy KEOP program keretében biztosította a beruházáshoz szükséges források 100%-át, több mint bruttó 4,2 milliárd forintot.
A kármentesítés 2015. júniusára fejeződik be.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV