„Azt látnunk kell, hogy a választókörzeteket politikai alapon szabták át ebben az önkormányzati választásban.” Politikai döntésnek nevezte a keszthelyi egyéni választókerületek átalakítását Selmeczy Zsuzsanna. A Jobbik keszthelyi elnöke múlt hét csütörtökön azért mondta ezt, mivel az eddig különálló Kertvároshoz hozzácsatolták Kis-Keszthely egy részét.
Határozottan visszautasítja Selmeczy Zsuzsanna kijelentését Dr. Horváth Teréz. A választókerületek kialakításáért felelős Helyi Választási Iroda vezetője szerint a Jobbik helyi elnöke, vagy tájékozatlan, vagy egy rosszindulatú kampányfogással él.
"Amennyiben a képviselő asszony ismeri a vonatkozó jogszabályokat, amelyen alapult az egyéni választókerületek kialakítására vonatkozó döntésem, úgy különösen rossz taktikának tartom – mind egy jelenlegi képviselőtől, mind pedig a választáson indulni szándékozó jelölttől – az ilyen kijelentéseket, amelynek célja nem lehet más, mint a választópolgároknak a választási szervek ellen hangolása, az állampolgári bizalom megingatása. Ha viszont azért fogalmazott így, mert politikai közszereplőként nincs tisztában a választási jogszabályi rendelkezésekkel sem, akkor bizony az az alkalmasságát kérdőjelezi meg." - mondta el dr. Horváth Teréz.
Az egyéni választókerületek megváltoztatását a választási eljárást szabályozó új törvény írta elő. Ennek értelmében arányosnak kell lennie a kerületek szavazólétszámának.
Keszthelyen egy egyéni választókerület szavazói átlaga 2123 fő. A Kertvárosban ez csupán 862 fő volt, ezért kellett módosítani a határokat.
A Zámorban pedig csökkenteni kellett a kerületet mivel itt az átlagnál 44 %-al volt magasabb volt a választásra jogosultak száma.
A Helyi Választási Iroda vezetőjének több törvényi rendelkezést kellett figyelembe vennie és döntését véleményeztetni kellett a Helyi Választási Bizottsággal, mely egyhangúlag támogatta a módosításokat.
A voksolni szándékozók szinte nem is tapasztalnak változást a választókerületek változása miatt, hiszen a szavazókörök változatlanok megmaradtak a Helyi Választási Iroda vezetője szerint:
"A választópolgárok a jelenleg meglévő szavazókörökhöz tartozó területi besorolást megszokták, az a gyakorlatban problémamentesen működik. Kialakításukhoz a településszerkezet és földrajzi adottságok, valamint a város történelme során létrejött településegységek szolgáltak alapul. A szavazókörök megbontása, abból utcák, utcarészek másik szavazókörbe történő átsorolása a választópolgárok érdekeinek sérelmével járna. Erre figyelemmel teljes szavazókörök választókerületenkénti átsorolása volt indokolt, mellyel a területi összefüggés szabálya is megtartható volt. "
Augusztus 18-án kellett minden jegyzőnek és megyei főjegyzőnek megállapítania az önkormányzati választáson a jelöltek és listák indulásához szükséges ajánlások számát. A keszthelyi Választási Iroda vezetője, dr. Horváth Teréz tájékoztatása szerint a polgármesterjelölt állításhoz 300, az egyéni választókerületekben 20, 22 vagy 23 érvényes ajánlás szükséges a képviselőjelöltek állításához Keszthelyen.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV