110 éve hozták haza Törökországból II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Thököly Imre hamvait. Ebből az alkalomból tartott megemlékezést a keszthelyi KÉSZ, a Nemzeti Kör és a Rákóczi Szövetség. A Turi Török Tibor által készített szobornál felolvasták Thököly Imre és Zrínyi Ilona rövid élettörténetét, majd elhangzott Garay János: Zrínyi Ilona című verse is. Krupla Zoltán a hamvak hazahozatalát és az újratemetést elevenítette fel:
„Ferenc József 1904-ben utasítja gróf Tisza István miniszterelnököt, hogy tegyen lépéseket II. Rákóczi Ferenc és sorstársai hamvainak hazahozatalára. Az előkészületek után 1906. október 23-án az Országgyűlés elfogadta az 1715. évi 49-es törvény semmissé nyilvánítását, II. Rákóczi Ferenc és bujdosó társainak rehabilitálását, valamint hazaszállításukat, végső nyughelyre temetésüket, és annak költségvetését.”
II. Rákóczi Ferenc történelmünk egyik kiemelkedő személye volt. Mikor felismerte, hogy Lipót király törvényellenes rendelkezései az abszolutizmus létrehozását célozzák meg, akkor a kurucok mellé állt, és harcolt a magyar szabadság ügyéért. Édesanyja, Zrínyi Ilona is aktív részese volt a kuruc felkelésnek, róla azonban jóval kevesebbet írnak a történelemkönyvek.
„Zrínyi Ilonáról nem sokat beszélünk, ugyanakkor, mint nő, a nőiessége példakép lehet önmagában. A családszeretete, ahogy a gyermekeiért kiállt, és férjei mellett. Két férje volt, I. Rákóczi Ferenc meghalt, és utána Thököly Imre lett a férje. A gyermekének is amiket mondott, vagy amikor a száműzetésbe kényszerült, még akkor is nem tört meg.” - nyilatkozta Krupla Zoltán, a KÉSZ helyi csoportjának tagja.
A maroknyi megemlékező koszorúval, virággal és egy mécsessel hajtott fejet történelmünk nagyjai előtt.
Regman Karola - Keszthelyi TV