Festetics Mária grófnő a Festeticsek tolnai ágából származott. A Tolnán, majd később a Zala megyei Söjtörön élő család a Festeticsek elszegényedett ága volt, éppen ezért a gyerekeknek hozzá kellett járulni a megélhetéshez. Festetics Mária a bécsi udvarban először Klotild főhercegnő, I. Lajos Fülöp francia király unokája mellett vállalt munkát. Ekkor figyelt fel rá Erzsébet királyné, és hívta meg udvarhölgyei közé.
„Mária nem szívesen vállalta ezt a feladatot, hiszen nagyon sokféle pletyka keringett Erzsébet királynéról, és ő nem akart ennek részese lenni. De mind az édesapja, mind Andrássy Gyula, mint pedig Deák Ferenc, atyai jóbarátja ösztönözte és bíztatta, hogy vállalja el ezt a különleges állást, hiszen a haza követeli ezt tőle. Így került Erzsébet udvartartásába, és egészen Erzsébet királyné haláláig szolgálta a királynét.” - mesélte Béres Katalin történész, a Göcseji Múzeum főmuzeológusa.
Béres Katalin történész a Nők hete alkalmából tárta fel Festetics Mária nem mindennapi életét, és a bécsi udvar titkait. A grófnő 1871-ben állt a királyné szolgálatába, ettől fogva naplóiban részletesen rögzítette a mindennapjait. A kezdeti ellenérzések után nagyon jól érezte magát Sissi mellett, és ő volt az egyetlen, aki lépést tudott vele tartani a napi sétái során is.
„Lenyűgözte Erzsébet királyné személyisége, azonnal a hatása alá került, rajongott érte, és a naplóiban Kedvesnek vagy Havasi gyopárnak nevezte a királynét. Ugyanakkor ő teljesen pontosan látta Erzsébet királyné személyiségét, azt, hogy az évek, az évtizedek során hogy torzul az ő személyisége, hiszen nem találta meg azt a feladatot az udvarban, ami neki igazán testhez álló lett volna.” - tájékoztatott a történész.
1898-ban, Erzsébet királyné halála után Ferenc József császár munkája elismeréseként I. osztályú Erzsébet-renddel tüntette ki a grófnőt. Festetics Mária szeretett királynéja halála után nem maradt a bécsi udvarban, hanem visszaköltözött Söjtörre. A keszthelyi előadáson nem csak a bécsi évekről, hanem a későbbi, söjtöri időszakról is mesélt a zalaegerszegi múzeum történésze.
Regman Karola - Keszthelyi TV