15 éve ad otthont Gyenesdiás a megyei népdalvetélkedőnek. A Kárpáti János Általános Iskolában péntek délután a 3-4. osztályosok mutatkozhattak be. Az alsó évfolyamosok jellemzően gyerekdalokkal készülnek a zalai népdalkincs széles választékából. Marcellnek ez már nem az első fellépése, elmondása szerint már gyakorlottan áll a közönség elé.
„2012 és 2013 óta éneklek, és azért szeretek énekelni, mert nagyon sokat énekeltünk még elsőben az iskolával, tanárokkal. Most negyedikben megjött az az esély, hogy énekkaros legyek. Beléptem és akkor mondom, de jó, mert nagyon sokan voltunk, és akkor szólista lettem egyből.” - mondta Lakatos Ferenc Marcell, a Kiskanizsai Általános Iskola tanulója.
A hattagú zsűriben idén is népdalénekesek és énektanárok foglaltak helyet. Először zsűrizte a fellépőket Török-Ábrahám Brigitta, aki ma népi énektanárként tevékenykedik, pályáját azonban a „Szép Zalában születtem” énekverseny alapozta meg. Elmondása szerint nagyon sokat jelent neki, hogy visszatérhetett indulása helyszínére.
„Mindig örömmel jöttem, és örömmel hallgattam a zsűri és a tanáraim tanárkollégáinak a véleményeit rólam, és a lelkesítő szavait és az iránymutatásukat, hogy érdemes ezt csinálnom.” - mesélte a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium népi énektanára.
A két napos verseny az 1-2 osztályosok bemutatkozásával indult, ők a Községházán adhattak számot a tudásukról. A szóló énekesek mellett csoportok is felléptek. Zala megye mindig kiemelkedően teljesített a népdaléneklési versenyeken, a többi megyével összehasonlítva, itt a legmagasabb az indulók száma. Ebben nagy szerep jut a szülőknek és a lelkes pedagógusoknak is.
„Gyönyörű lelkek szólaltak meg, nagyon szép magyarsággal, csengő hangon, ünnepi öltözékben, méltóságteljes színpadi megjelenéssel. Köszönhető ez azoknak a tanítóknak, tanároknak, akik elhozták ide a gyerekeket. Ők azok, akik a büszke szülők mellett felfedezik a gyerekekben azt a készséget, ami aztán elvezethet a tehetség kibontakoztatásához.” - tájékoztatott Vakler Anna, a zsűri elnöke, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója.
A „Szép Zalában születtem” népdaléneklési verseny mára már mozgalommá nőtte ki magát. Idén 26 településről érkeztek a gyerekek a megyei fordulóra, ahonnan a legjobbak juthatnak tovább az országos vetélkedőre. A „Tiszán innen-Dunán túl” Országos Népdaléneklési Versenyre május 20-án kerül sor Budapesten.
Regman Karola - Keszthelyi TV