Több mint 11 ezer tárgyat számlál a Balatoni Múzeum néprajzi gyűjteménye. A forgalmas nyári időszak után, még az őszi programok előtt van lehetőség a tárgyak alaposabb gondozására. Ilyenkor Gyanó Szilvia, néprajzos is jobban megvizsgálja a gyűjtemény darabjait. Azt mondja, érdekes dolgok kerülnek ilyenkor elő:
„Van nekünk egy 1925-ben a múzeumba került mángorló lapickánk, vagy mosólapickánk és van rajta – ugye lovagol a betyár, bő gatyába, sarkantyús csizmába és hát itt van alatta egy kenguru, aki nézi a fán fészkelő madarat. ezek alatt pedig... hát most ez, hogy ez egy jaguár, vagy párduc, azt nem tudom eldönteni, de valami nagymacska.”
A mosólapicka kenguruja mellett egy 1880-as spanyolozott tükrösön például pálmafa látható. A pásztorfaragásokon még olyan állatok tűnnek fel, mint az elefánt, a majom, és az arapapagáj. Egy tipikus zalai, balatoni ábrázolásokkal tarkított 1940-es boton pedig egy horogkereszt is feltűnik. A tárgyakat olyan neves művészek készítették, mint Perczel János. A Balatoni Múzeum néprajzosa szerint a szokatlan motívumokból kiderül, hogy nem csak a mai embert ihlették meg az egzotikumok.
„Bizony meg kell állapítani, hogy a pásztoraink a 19. században sem voltak annyira a civilizációtól és kultúrától elzárt emberek, hogy legalább egy-két könyvet, vagy újságot ne vettek volna a kezükbe és ők is megihletődtek az egzotikus állat és növényvilágtól” - nyilatkozta Gyanó Szilvia.
A különleges tárgyakat a látogatók is megcsodálhatják majd. A Múzeumok Őszi Fesztiváljára egy vitrinnyi anyagot fog ebből összeállítani a Balatoni Múzeum néprajzosa. A programot szeptember 25 - november 12. között rendezik számos érdekes eseménnyel tarkítva.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV