1896-ban kapta a megbízást Dunszt Ferenc apát-plébánostól a Fő téri templom üvegablakainak elkészítésére Róth Miksa. A fiatal művész ekkor már számos nagy megbízásban részesült, többek közt az Országházba, a Királyi Várpalotába és a Vajdahunyad várába is felkérték. A keszthelyi templom plébánosa, Tál Zoltán szerint rendíthetetlen alkotó volt Róth Miksa.
„Hihetetlen gazdag az az örökség, amelyet ő az 1900-as években, az 1890-es évek végén ránk hagyott olyan örökségül, amelyet azt gondolom, méltóképpen és büszkén mondhatjuk őt hazánk fiának és nemzetközi kitekintéssel bír az ő munkássága, egészen eljutott Mexikóvárosig.” - hangzott el az előadáson.
Tál Zoltán elsősorban a Fő téri üvegablakok miatt gyűjtötte össze az üvegfestő- és mozaikművész munkásságát. A plébános szerint több dolog miatt is különlegesek a Magyarok Nagyasszonyának szentelt templom üvegablakai, egyrészt Róth Miksa ezek elkészítésekor még csak 31 éves volt, valamint igazán monumentálisak a keszthelyi üvegablakok.
„Azt gondolom, hogy a különlegesség maga az, hogy Róth Miksának teljesen eredeti állapotában maradtak fenn ezek az üvegablakai. Annak ellenére, hogy a szentélyben az alsó sorban az üvegablakok a háborús bombatámadások során légnyomást kaptak és kitörtek, de a többi teljesen ép és eredeti állapotban látható.” - mondta el a plébános.
Az előadáson továbbá elhangzott: Róth maga szerencsés, termékeny művész volt, művésztársai terveit kitűnően alkalmazta, illetve alkalmazkodott azokhoz. Munkái egyéni ötvözetét adják a historizmus, a szecesszió, és az art deco stílusainak. Róth Miksa másik keszthelyi munkája Vajda János Gimnáziumban látható. A Szent Imrét ábrázoló üvegablakot Reischl Imre városbíró 1930-ban adományozta az iskolának.A Szent István fiát ábrázoló ablakot 1949-ben javítás céljából kibontották, és egy időre elfelejtkeztek róla. 1992-ben újítatták fel és került vissza az eredeti helyére.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV