„A felnövekvő Széchenyi remek példákat látott maga előtt, édesapját és édesanyját.” - hangzott el Cséby Gázától, a megemlékezés szónokától. Az édesanya pedig nem más volt mint Festetics Júlia, a keszthelyi György gróf testvére – mondta el a város által 1998-ben állított emléktáblánál Cséby Géza. Széchenyi István életútjának ismertetése közben az irodalomtörténész kifejtette, hogy nem csak ez volt a kötődése a térséghez a legnagyobb magyarnak:
„Zala vármegyével kapcsolata nem volt szoros, annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb zalai birtokos volt, megyegyűlésekre nem járt. A balatoni gőzhajózás annál inkább érdekelte. A gőzhajózás ötlete eredetileg Kossuth Lajostól származott és Hertelendy Károly, Zala megye alispánja valósította meg Széchenyi segítségével. Az első gőzöst - mely Kisfaludy Sándor után kapta nevét – Balatonfüredről Széchenyi születésnapján 1846. szeptember 21-én, kerek 170 éve bocsátották útjára.”
Cséby Géza hozzátette: Széchenyi Istvánnak köszönhetjük még a Lánchidat, a Magyar Tudományos Akadémiát, és a Nemzeti Kaszinót is. Széchenyi igazi polihisztor volt, a politika, a magyar gazdaság, a közlekedés, a környezetvédelem, a külpolitika és a sport is foglalkoztatta.
A megemlékező gondolatokat követően a város nevében Ruzsics Ferenc polgármester, Nagy Bálint alpolgármester és dr. Horváth Teréz, jegyző helyezett el koszorút a Széchényi István nevét viselő utcában található emléktáblánál.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV