Háromszáz művész több mint 2000 alkotása mutatkozik be a Festészet napi programokon ezekben a napokban. A programhoz kapcsolódva nyílt meg a Balatoni Múzeumban az a két kiállítás, mellyel abalatoni képeivel ismertté vált Mikus Gyula előtt tiszteleg Keszthely, a művészet és tiszteleg a festőművészet alkotói világa születésének 110. évfordulóján. Az emlék kiállításon leplezték le a mesterről készült szobrot, Tirnován Tamás szobrészművész alkotását.
mikus Gyula élete Celldömölkről indult. A Szegedi Egyházmegyei Tanítóképző elvégzése után került Zalaszántóra. Autódidakta módon vált festővé. Zalaszántó, a Balaton felvidék tájképeit, egyszerű emberek életét festette meg munkássága kezdetén. Őstehetsége hamar kibontakozott. 1942-től 1996-ban bekövetkezett haláláig Keszthelyen élt. Itt alkotott. A mestert ismerték azok a gyűjtők, családok akik segítették a tárlat létrejöttét- A kerek évforduól, a festő iránti tisztelet fogalmazta meg az emlékezést.
A nagy tó festőjének tehetségét, aki Keszthelyen fedezte fel magának a Balatont, festőművészek is elismerték. Alkotásait, munkásságát számos kitüntetéssel díjazták. A kiváló festő, kiváló édesapa is volt - mondta el a kiállítás megnyitóján fia, Mikus Gábor.
Mikus Gyula a keszthelyi polgári leány és fiúiskola rajztanára volt. Próbálta átadni tudását diákjainak. De rajtuk kívűl nagyon sok művész fordult tanácsért Gyula bácsihoz, értékeltette vele képeit.
A Művészek Szabad Alkotókö színvilágát, derűsségét, precizitását idézik az emlékére válogatott nyári alkotó tábori munkákból összeállított kiállításon.
Mikus Gyula életképeit, balatoni festményeit és a MŰSZAK munkát november 29-ig láthatja a közönség Keszthelyen.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió