„Itt láthatunk egy egészséges napos csibét, aminek a súlya mondjuk a kelés után eléri a 45 grammot és hála a korai takarmányozásnak ez a csibe nagyon gyorsan takarmányhoz jutott.” - mondja Pál László egyetemi docens kezében egy napos csibével.
A korai takarmányozással kikelés után három nappal már 57,5 grammot nyom a csibe, így gyorsabban fejlődhet az állat. Egy hét múlva már megnégyszerezi súlyát, bő egy hónap elteltével pedig már elérheti akár a 2,5 kg-ot. A keszthelyi Georgikon a Bécsi Egyetemmel közösen kutatja a korai takarmányozás módját és a benne rejlő lehetőségeket.
„Régen maikor a baromfiudvarban kikelt a kiscsibe, nagyon gyorsan takarmányhoz jutott. Most az iparszerű keltető üzemekben akár 2-3 nap is eltelik, amíg a telepeken takarmányhoz jut. Ez a korai takarmányozás minden olyan lehetőséget magában foglal, ami a telepre érkezés előtt tápláló anyaghoz napos csibét, tehát értem ez alatt mondjuk a tojásba való tápláló anyag bejuttatást, vagy a kikelés után a keltetőben szállítás során való speciális takarmányoknak a használatát.” - mondja Pál lászló.
A napos csibéket többféle speciális takarmánnyal etetik. A könnyen emészthető szénhidrátokat és fehérjét tartalmazó táp folyamatosan a csibék előtt van a gyors fejlődés érdekében. A kutatás során azt tapasztalták, hogy a takarmány összetételénél fontosabb az, hogy minél előbb táplálékhoz jussanak a kis szárnyasok.
A korai takarmányozással a csibék izomzata, emésztése és immunrendszere is gyorsabban fejlődik. Az egyetemnek több csirkekeltetéssel és neveléssel foglalkozó partnere is van, akik már alkalmazzák a korai takarmányozást, így az általuk nevelt baromfifélék hamarabb érik el a kívánt vágósúlyt.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV