Jóval környezetbarátabb megoldás az égetésnél a kerti hulladék elszállíttatása. Keszthelyen ezt a munkát a HUSZ Kft. végzi. A dolgozók minden hónap első hétfőjén és keddjén járják végig a várost és gyűjtik a szállító autóba a lakosság által kihelyezett zöld- és biohulladékot. A szolgáltató ügyvezetője azt kéri, hogy az ágakat mindenki összekötegelve helyezze ki a háza elé. Körös László hozzátette: az apróbb nyesedéket a náluk vásárolható, lebomló zsákokba lehet helyezni. "Inkább a háztartási kisebb mennyiségek begyűjtését tudjuk ilyen alkalmakkor vállalni. Hogyha valaki hatalmas kertrendezésben vagy telep átalakításban van, akkor az megteheti, hogy ingyen kiviszi a zöldhulladékát a KETÉH telepre. Fontos, hogy hozza magával a lakcímkártyáját és az utolsó hulladék-díjfizetésről szóló csekket vagy bármilyen igazolást" - mondta el az ügyvezető.
Utánfutóval igyekszik a KETÉH telepre Kónya Mihály. A kertben összegyűjtött ágak nagy mennyisége miatt csak több fordulóval tudja megoldani a szállítást. A KETÉH telepen a lakosság által leadott és a szállító autók által behozott zöldhulladékot összeaprítják, majd komposztot készítenek belőle. Azt mondja: főleg környezettudatossága miatt választja ezt a megoldást, égetés helyett. "Én általában mindig ide szoktam hozni a hulladéktelepre, nem elégetni, otthon füstölni. Igazából nagyon fontos a környezetünk védelme, és ezeket a faágakat, ágakat, amit ki lehet ide hozni, ez nagyszerű, és itt nagyon jól feldolgozzák, újrahasznosítják. És ha ennyit hozzá tudunk tenni a környezetünknek a javításához, akkor ezt én megteszem" - tette hozzá.
Az égetés különös odafigyelést igényel, mert könnyen lehet nagy kárt okozni az avar, tarló- és erdőtüzekkel. Az elmúlt időszak szárazsága miatt az elmúlt héten pénteken tűzgyújtási tilalom lépett életbe.
"Azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani a kijelölt tűzrakó helyeken, erdők és fásítások határától számított 200 méteres körzetben lévő külterületi ingatlanokban, közúti és vasútmenti fásításokban is. Továbbá nagyon fontos, hogy tilos a parlag- és gazégetés is ebben az időszakban" - mondja Cseresznyés Dániel, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője.
A tüzek elkerülése érdekében tilos minden tűzveszélyes tevékenység folytatása, égő cigarettacsikkek és egyéb dohánytermékek eldobása. Utóbbi környezetünk védelme miatt egyébként sem tanácsos. A szabályok megszegését hárommillió forintig terjedő büntetéssel sújthatják.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió