A vállusi Szent Miklós kolostor feltárása volt az első olyan projekt a Balatoni Múzeumban, amelynek során önkéntesek bevonásával dolgoztak a szakemberek. A régészet iránt érdeklődők nagy segítséget nyújtottak a bontómunkákban, a leletek tisztításában és csomagolásában is. Mindezek mellett fontos volt azoknak a munkája is, akik fémdetektorokkal kutattak a kisebb leletek után.
„Gyerekkorom óta vonzódtam a régészet felé, és sokat-sokat gondolkoztam rajta, hogy valamivel szeretném segíteni a várost. Ez esett nekem legközelebb, ez az, ami engem nagyon érdekelt, és azt is tudom, hogy jól jön a segítség. Felkerestem Havasi Bálint urat, a múzeumigazgatót, és így jutottam el az első feltárásra, mint önkéntes.” - mondta az egyik önkéntes, Kovács Adrián.
Havasi Bálint a 21. század múzeumáról, és ennek keretein belül a közösségi régészet lehetőségeiről számolt be az érdeklődőknek. Elhangzott, ma a múzeumok nem egyszerű kiállítóhelyek, hanem rendezvények szervezői is. Ezen belül olyan programokat is kínálnak az érdeklődőknek, ahol a laikusok is aktívan kivehetik a részüket az intézmény munkájából. Ilyen a közösségi régészet is.
„A múzeum és a régészet, a szakma iránt érdeklődő laikusokat, múzeumbarátokat szeretnénk bevonni a múzeum életébe. Szeretnénk bekapcsolni őket egy-egy feltárás megismerésébe, a feltáráson előkerült leletanyag feldolgozásába, kiállítások szervezésébe. Ezt a munkát szeretnénk népszerűsíteni.” - tájékoztatott Klinger László, a Balatoni Múzeum régésze.
A Közösségek Hete programsorozat keretein belül az érdeklődők nem csak megismerhették a régészet titkait, hanem jelentkezhettek is önkéntesnek. A rendezvényen elhangzott, nagyon nagy szükség van a segítő kezekre, hiszen egy feltárás nagyon hosszú feladat. Az érdeklődők az együttműködés jogi hátteréről is kaphattak információkat.
Regman Karola - Keszthelyi TV