A helyes, legalább 30 másodpercig tartó alapos kézmosás továbbra is elengedhetetlen a koronavírus-járvány továbbterjedésének megelőzése érdekében. A rendszeres tevékenység, akár a szappanos, akár az alkoholos kézfertőtlenítők használata is hozzájárulhat ahhoz, hogy kiszáradjon a bőr a kézfejeken. Ez azonban nem csak ezektől alakulhat ki, hiszen több tényező, így például a hideg-meleg idő váltakozása, a szél, a mosogatás, a takarítás is befolyásolhatja azt, hogy ez a folyamat végbemenjen.
„Mindenképpen fontos a bőr barrier fogalmának az ismerete, hogy megértsük, hogy hogy alakul ki egy ekcéma vagy egy bőrgyulladás ezeknek a fizikai tényezőknek a hatására. A bőrünkön van egy láthatatlan védő lipid éteg, ez a bőr barrier egyik legfontosabb része. Hogyha ez valamilyen okból kifolyólag megsérül, akkor bőrünket száraznak érezzük, érdesnek, aztán bepirosodik, elkezd hámlani, megvastagszik.” - ismertette dr. Pál Marianna Maja bőrgyógyász adjunktus.
A külső tényezők mellett a belső hajlam miatt, időskorban, illetve az ekcémára hajlamosaknál gyakrabban léphetnek fel súlyosabb esetek is. Ilyenkor berepedezés, illetve bőrgyulladás is előfordulhat. Az első tünetek hamar jelentkezhetnek. Gyakran feszítő, égő érzéssel is társulnak. Dr. Pál Mariann Maja szerint azonban a megelőzés érdekében több lépést is tudunk tenni.
„Nagyon fontos, hogy védjük a kezünket, másrészről fontos, hogy ezt a lipid réteget visszapótoljuk. Tehát használjunk olyan kézápolószereket, érdemes ezeket a bőrazonos lipideket tartalmazó márkákat keresni vagy ami a vízvesztés megakadályozza vagy olyan anyagot tartalmaz. Ez a karbamid vagy urea tartalmú kézápolószer. Érdemes olyan kézmosószert használni, ami bőrbarát, tehát nem szárítja a bőrt. Tehát most fokozottan ki van téve a kezünk ezeknek a tényezőknek, tehát különösen a tisztításból és a fertőtlenítésből álló behatásnak.”
A szakember hozzátette, amennyiben a megelőzés ellenére is súlyosbodik a bőrszárazság, berepedezik a bőr, az már orvosi beavatkozást igényel. Szakember tud ugyanis gyulladáscsökkentő készítménnyel segíteni a betegen, de ezt követően sem szabad elfeledkezni a bőr megfelelő ápolásáról. A száraz, gyulladt bőr nem rendelkezik a megfelelő védekezőképességgel, így számos kórokozó megtelepedését is megkönnyíti.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV