A szorongásnak, depressziónak számtalan tünete van. Ilyen lehet a testi fáradság érzése, az étvágytalanság vagy éppen a megnövekedett étvágy, az alvászavarok. A gondolkodásban is előfordulhatnak változások, például koncentrációs zavar, döntésképtelenség, súlyosabb esetben hallucinációk formájában. Az érzelmi életben is jelentős változások fordulhatnak elő, ha valaki elveszíti például az érdeklődését a hobbija iránt, értéktelennek, reménytelennek érzi az életét, ingerlékenyebb, türelmetlenebb lesz. A szakemberek szerint a kijárási korlátozás miatt ezek gyakrabban előfordulhatnak, ha nem figyelünk oda.
„Ebben a helyzetben felerősödhet, a félelem és a szorongásnak az érzése. Például félelem attól, hogy hozzátartozóink, barátaink, ismerőseink vagy akár mi magunk elkaphatjuk ezt a betegséget és továbbadhatjuk valakinek. Vagy félelem attól, hogy nem tudjuk a családunknak megadni azt a minimális szükségletet, amit igényelnének. A szorongást felerősítheti az, hogy valakinek a jóléte tőlünk függ. A felelősségérzet felerősödése, a bizonytalanságérzet, hogy igazából senki nem tudja megmondani pontosan, hogy meddig fog tartani ez a helyzet.” - mondta el Tolvéth Zsófia pszichológus.
A szakember hozzátette, ez ellen az állapot ellen lehet tenni. Egy napirend kidolgozása által egyfajta rendszeresség alakul ki, mely ellensúlyozza a tehetetlenség érzését. A hobbitevékenységek is nagyban hozzájárulhatnak a jobb kedvhez, legyen az kézimunka, főzés vagy barkácsolás. Tanácsolja azt is, hogy gondoljuk végig mi, hogyan tudnánk segíteni a sorstársaknak ebben a nem mindennapi helyzetben. A pszichológus javasolja a relaxációs gyakorlatokat is, melyeket okostelefonon, interneten keresztül is megtekinthetünk, másoknak pedig tanácsokat oszthatunk.
„Fontos, hogy képesek legyünk ezekben a napokban is értelmet adni az életünknek, a napjainknak. Vagy olyan ingereket keresni, amik pozitívan hatnak ránk. Akár olyan régi tevékenységeket feleleveníteni, olyan tevékenységeket csinálni, amik örömet okoznak nekünk és megtalálni a módját, hogy ezekkel a tevékenységekkel hogyan vagyunk képesek tovább haladni ebben a krízishelyzetben.” - tette hozzá a pszichológus.
Hangsúlyozta azt is, hogy hiteles forrásokból szerezzük az információkat, legyünk tájékozottak, de ne csak a hírek hallgatása, olvasása tegye ki a napunkat. Hozzátette, vannak olyanok is, akik egyedül vannak, ők nehezebben viselhetik ezt a helyzetet. Azonban fontos, hogy ők is feltalálják magukat.
„Ha módjukban áll, és olyan helyen laknak, ahol van kert, akkor menjenek le a kertbe, egy kicsit ott sétálgassanak, szívjanak egy kis friss levegőt. Vagy hogyha ez nem áll rendelkezésükre, akkor például keressenek régi fényképeket, régi fotókat, amelyekhez jó emlékek fűződnek, amelyekhez vidám pillanatokat tudnak kötni és elevenítsék fel ezeket az élményeket.”
Tolvéth Zsófia hangsúlyozta, ha valaki mégis érzi magán a tüneteket, ha kétségbe esett vagy magányos és nem tud kihez fordulni, bátran hívja fel a segélyvonalakat.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV