Az őstermelők és kistermelők kifejezetten nehéz helyzetbe kerültek a járvány idején. Az ország több pontján is bezártak a piacok, és bár sok helyen – így Keszthelyen is – újranyitották a kültéri elárusítóhelyeket, a vásárlók száma jelentősen csökkent. A megtermelt áruk, a húsok, a tejtermékek a termelők egész éves munkájának gyümölcsei, azonban hosszú távon nem tárolhatók, hiszen elvesztik frissességüket, megromlanak. Az Agrárminisztérium a NÉBIH-vel karöltve folyamatosan igyekszik segíteni a nehéz helyzetbe került kistermelőket.
„A koronavírus járvány miatt a helyi termelők többsége vagy egy része nehéz helyzetbe került, mivel több piac bezárt, bizonytalan a nyitvatartási idejük, illetve e helyi, megszokott értékesítési lehetőségeik – mind a helyi önkormányzati konyhák, éttermek szintén szüneteltetik vagy csökkentett kapacitással működtetik a felvásárlásaikat. Ezen hiány, illetve a megszűnt értékesítési felület miatt igyekezett az Agrárminisztérium a NÉBIH-vel együttműködve egy lehetőséget biztosítani a termelőknek, hogy egy új elektronikus felületen próbáljuk megteremteni a kapcsolatot a vásárlók, illetve a mezőgazdasági termelők között.” - tájékoztatott Zsigmond Richárd, a NÉBIH Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságának igazgatója.
A helyi termelő kereső a NÉBIH weboldalán érhető el. A listás keresés során terméktípus szerint is lehet böngészni, de névre vagy címre is rá lehet keresni. A portálon azt is fel kell tüntetniük a termelőknek, hogy vállalnak-e kiszállítást. Emellett természetesen felsorolják a tőlük megvásárolható termékeket is. A portálon lehetőség van a termelő azonosító adatainak a megadására is, ezáltal a vásárló ellenőrizheti az értékesítőt. Fontos tudni, hogy a NÉBIH nem vesz részt az értékesítésben és hatósági ellenőrzést sem végez a termékek esetében, csak a kapcsolatfelvétel lehetőségét segíti.
„Egy hete működik a rendszer, már közel 200 termelő az, aki regisztrált a rendszerbe. Az értékesíteni kívánt termékek köre elég széles, zöldség, gyümölcs, tej, húskészítmények, vannak különböző lekvárok, szörpök és borok is megtalálhatók a termékek között. A másik oldal az a vásárlói oldal, ahol a lakosság és a szolgáltatók, kereskedők, vendéglátó egységek tudnak az oldalon keresni. Ehhez biztosítunk egy térképi megjelenítést is, tehát a környékükön a térképen kiválaszthatják, hogy hol és milyen terméket ajánlottak fel a mezőgazdasági termelők.” - tette hozzá a szakember.
A felületen azok értékesíthetik a termékeiket, akik szerepelnek a kistermelői illetve őstermelői nyilvántartásban. A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy a járványhelyzetben különösen fontos a helyi termékek vásárlása. Ezzel egyrészt a termelőket segítjük, ugyanakkor egészséges élelmiszerhez is juthatunk általa. A NÉBIH tájékoztatása szerint a helyi termelő keresőt a járványhelyzet hívta életre, de nem zárják ki a lehetőségét a portál hosszú távú működtetésének sem.
Regman Karola - Keszthelyi TV