A hagyományokhoz híven, május elseje előestéjén állították fel a májusfát a gyenesdiási Kárpáti korzónál. A tavasz és a szerelem egyik népi jelképét lelkes fiatalokból verbuválódott csapat állította fel. A Nyugat-Balatoni Ifjúsági Egyesület és a Gyenes Néptánc Együttes tagjainak célja az volt, hogy fenntartsák a hagyományokat és egy nehéz időszak után újra életet hozzanak a korzóra.
„Korábban is állítottunk már májusfát, de akkor még egyéni céllal állították a srácok a májusfát. Én mindig csak a fa hordozója lehettem, de már mindenki megnősült, úgyhogy most már így tartjuk fenn azt a szép hagyományt, amit a Gyenes Néptáncegyüttes tagjai nagyon sokat gyakoroltak már” - nyilatkozta Jakabfi László, a Nyugat-Balatoni Ifjúsági Egyesület alapító tagja.
Az állításakor még reménykedtek a szervezők, hogy a döntést egy nagyobb, közösségi rendezvény keretében tarthatják meg. A május 22-én még érvényben lévő korlátozások miatt azonban online közvetítették az eseményt. A spontán összeverődött közönség nagy örömmel és tapssal fogadta a táncokat és a döntést.
„Ez az élő néphagyománynak a része Magyarországon még ma is, bár már csak kevés településen űzik, illetve ápolják ezt a hagyományt, de én azt gondolom, hogy ez még ma is élő tradíció. Az emberekkel beszélgetve arra jutottam, az az információ áramlott vissza hozzám, hogy elég régen volt Gyenesdiásnak – legalábbis települési szinten saját májusfája és gondoltam, hogy ezt jó lenne feleleveníteni. Természetesen ez így önmagában nem volt elég, mert kellettek hozzá tettre kész – főként fiatalok, ahogy látható volt a felvételen is” - mondta el televíziónknak a szervező József Attila Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója, Szabó Zsolt Szilveszter.
A pünkösdhöz, a tavaszi ünnepkörhöz kapcsolódó rimóci karikázót is előadtak a Gyenes Néptáncegyüttes tagjai. A karikázó a tavaszi termékenységi rítushoz fűződő leánykörtánc főleg a mulatság nélküli ünnepnapok tánca. Nem is a lépések, hanem a dal a fontosabb eleme.
Tarjányi Sándor együttesvezető: „A lányok összeálltak és azért, hogy megmutassák a tudásukat a fiatalembereknek, táncoltak ilyen karikázókat. Magában a böjtben is lehetett a karikázókat táncolni, mert azt nem minősítették igazi táncnak, aztán természetesen egész tavasz idején, nyáron is táncolták ezeket a táncokat, főleg az eladósorban lévő - és kihangsúlyozom – lányok, akiket a fiúk jól megnézhettek tánc közben és a legmegfelelőbbet maguknak ki is választhatták.”
A szervező József Attila Művelődési Ház és Könyvtár célja, hogy jövőre is legyen a nagyközségnek saját májusfája. A döntés és a Gyenes Néptáncegyüttes produkciója visszanézhető a művelődési ház közösségi oldalán.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV