Az elmúlt években átlagosan 600-700 esetben kellett kivonulniuk a sármelléki légimentőknek különböző helyszínekre. Zala, Somogy, Vas és Veszprém vármegyékben is láttak el feladatot.
A helikopter már Marcaliban van. A sármelléki repülőtérről költözött át a légimentők hármas számú bázisa. Az áthelyezéssel jobb területi lefedettség biztosítható a nyugat-dunántúli régióban.
„Legtöbbször a földi mentőszolgálat, az Országos Mentőszolgálat földi egységei azok, amik kiérkeznek a helyszínre és segélyként érkezik, vagy második ellátóként érkeznek a helikopterek. A normál mentés így működik mindenhol. Itt nyilván a Balaton déli része, az autópályák azok, amik frekventáltak és feladatot adnak számunkra. Nemcsak a nyári időszakban. Ezért is fontos, hogy az északi részen ott van a balatonfüredi bázisunk, itt a déli részre pedig Szekszárd mellett most már itt van Marcaliban is a bázisunk.” - osztotta meg Dr. Csató Gábor az Országos Mentőszolgálat főigazgatója.
A hét magyarországi bázisból ez a harmadik, ami az elmúlt időszakban megújulhatott. A fejlesztés 785 millió forint kormányzati támogatásból valósult meg.
„Nagyon fontos, hogy a légimentésben az országos lefedettség a lehető legoptimálisabb legyen, ezért is épült meg itt Marcaliban ez a légimentő bázis. Ezzel is azt segítik a légimentők, hogy 15 percen belül lehetőség szerint minden beteghez elérjenek, odaérjenek és szakszerű segítséget tudnak nyújtani.” - fogalmazott Dr. Sölch Gellért stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár.
A korszerű helyszín méltó körülményeket biztosít a szakembereknek a készenlétre. A fűtött hangár mellett konyha és pihenő is van. A marcali bázison 8 orvos, 5 paramedikus és 6 pilóta dolgozik.
„Néhány kilométerrel került csak arrébb a légimentő bázisnak az elhelyezkedése. A legfontosabb változás a körülményekben van, amit látunk. Tehát egy fűtött hangárból tudunk elindulni a helikopterrel, ami a legnagyobb fejlődés az eddigiekhez képest. Ez a kivonulásban jelentős időnyereséget jelent.” - emelte ki Dr. Radnai Márton a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
2020 január elsejétől a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. tulajdonosi jogait a Készenléti Rendőrség gyakorolja. Egyes esetekben a légirendészet is segítséget tud nyújtani az egészségügyi szakembereknek.
„A légirendészeten is vannak pilóták és van néhány olyan pilótánk, 6-an, akik ki vannak képezve arra, hogyha bármilyen probléma történik a légimentőknél, akkor be tudnak szállni és tudják helyettesíteni a légimentő pilótákat.” - mondta el Dr. Nagy György a Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Igazgatósága igazgatója.
A kormány célja az, hogy a lehető legoptimálisabb körülményeket teremtsék meg a légimentőknek. Fontos, hogy a minél gyorsabban odaérhessenek a centrum kórházakba a szükséget szenvedőkkel.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV