Jánosy István életét és munkásságát méltatta beszédében Gál Lajos polgármester. Elhangzott, a József Attila-díjas költő emlékét tisztelettel őrzi Gyenesdiás a Panteonban található festett portréjával, valamint a település monográfia köteteiben több versével és életútjának útravalóival is.
„Önkormányzatunk Jánosy István és felesége számára, a gyenesdiási házuk falába elhelyezett hamvainak, a nyár elején itt a Szent Ilona temetőkert dísz-sír parcellájában biztosított örök nyugalmat, és támogatta a dísz-sírelmlék megépítését. Ebben és a ma délutáni ünnepség szervezésében kötelességünket teljesítjük, és őszinte tiszteletünket rójuk le, egy olyan ember munkássága előtt, akinek nemcsak Gyenesdiás, de Magyarország is igazán sokat köszönhet!”
A Magyar Írószövetség képviseletében Baán Tibor költő, esszéista úgy méltatta Jánosy Istvánt, mint a lélek belső titkainak nagy ismerőjét, aki a múlt és a jelen, a hagyomány és a korszerűség vonzásában építette életművét. Az Indiai Köztársaság Nagykövetsége is eljuttatta koszorúját Gyenesdiásra. A szanszkrit irodalom fű műve, a Rámájána fordítása ugyanis Jánosy nevéhez fűződik. A rendezvény rövid áhítattal zárult. Dr. Hafenscher Károly a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának lelkészi elnöke János evangéliumából való igével avatta fel a sírkövet. Az ünnepségen részt vettek Jánosy István rokonai is, akik köszönetet mondtak a településnek a szervezésért. Mindig szívesen emlékeznek vissza Gyenesdiásra.
„Én is itt nyaraltam gyerekkoromban, mindegyikünk, mind a három bátyám. Tehát a Pista, a György, és a Ferenc is. Csodálatos szüleink voltak. Az ember arra gondol, hogy apám 1890-ben, anyám 1900-ban született és nekem egy olyan ajándékot adott ez a közösség, ami megfizethetetlen.” - mondta el Jánosy Eszter.
Az ünnepség során elhangzottak Jánosy István versei, valamint felcsendültek kedvenc zeneművei is.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV