A fiókák még anyjuk közelében töltik a mindennapjaikat. A meleg fészekben hangos csipogással jelzik, ha éhesek. A gúnár féltve őrzi a kicsiket, embert és állatot is igyekszik elüldözni a közelükből. A fekete hattyúk érkezésüket követően fóliasátorban töltötték a karantént. Erre azért volt szükség, hogy egyrészt őket, másrészt a többi madarat megvédjék egy újabb madárinfluenza fertőzéstől. A gondozók is meglepődtek azon, hogy érkezésük után nem sokkal már tojásokat raktak. Kikelésük után a fiókák már teljesen életképesek, röpképessé azonban csak 150-170 nap múlva válnak.
„Ausztráliában december-januárban tojnak, mert akkor van tavasz. Nálunk télen ugyanúgy letojik, mert az ösztön meg a sajátos életvitelük miatt itt is letojtak. Mi magunk is meglepődtünk, hogy ahhoz képest, hogy megérkeztek, milyen gyorsan leszaporodtak. Örülünk neki, mert így akkor az áprilisi nyitásunkkor szeretnénk őket már a látogatóinknak bemutatni. Biztos, hogy ez is egy érdekes pontja lehetne a nyitásunknak.” - tájékoztatott Rigó Gábor, a Helikon Kastélymúzeum Madárparkjának vezetője.
A többi fajtához hasonlóan a fekete hattyú is monogám, hosszú távú párkapcsolatban él. Általában hároméves korukban költenek először, évente 4-5 tojást raknak. A kishattyúk tolla piszkosfehér, csőrük még fekete. A család még a fóliasátorban tölti a következő napokat. Később kiköltöznek a többi tollas közé. A Madárpark április 9-én ismét megnyitja a kapuit. Addigra teljes lesz az állomány. Behálózzák a területet, így védekeznek az esetleges fertőzések ellen.
Regman Karola - Keszthelyi TV