Az általunk megkeresett keszthelyi gyógyszertárban is egyre többen érdeklődnek a jódtabletták után. A dolgozók mindenkit felvilágosítanak, ha orvos nem írta elő, nem kell szedni ilyen készítményt. A patikusok azt tapasztalják, hogy a többség a felvilágosítás ellenére is megveszi a tablettákat.
Dr. Somogyi Gabriella szakgyógyszerész: „Azt nem javaslom, hogy most abba a helyzetbe, ami jelenleg kialakult, csak azért mert fél attól, hogy esetleg sugárbetegsége lehet és azért akar nekiállni szedni, ezt semmiképpen nem javasolnám. Mivel jelen pillanatban nincs is ez a helyzet, másrészt meg a jódtabletta sugárbetegség megelőzésére csak és kizárólag akkor szedhető, hogyha ezt konkrétan szakemberek azt mondják, hogy kell szednünk, különben nem!”
Jódot általában csak pajzsmirigy betegség esetén kell nagyobb dózisban szedni. Ez alól kivétel az autoimmun pajzsmirigy probléma, a Hasimoto. A napi táplálkozással és multivitaminokkal biztosítható az a mennyiség, ami a szervezet normális működéséhez szükséges. Túladagolása problémákat okozhat.
„Ha nem megfelelő mennyiségű jódot alkalmaznak, akkor az hosszú távon felboríthatja a pajzsmirigy hormonháztartását, illetve ha egyszerre nagy mennyiségű jódot juttatnak be a szervezetbe akkor akár az mérgezéses tüneteket is produkálhat. Ezért minden esetben a hozzánk forduló betegeknek azt tanácsoljuk, hogy saját elhatározásukból semmiképpen se kezdjenek bele most jódkészítmények szedésébe, várják meg minden esetben az egészségügyi szakemberek véleményét” - nyilatkozta Dr. Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója.
Nem indokolja semmi a rendkívüli jódbevitelt – erősítette meg a Nemzeti Népegészségügyi Központ. A jódtabletták sugárbetegség elleni alkalmazását kizárólag az egészségügyi hatóságok rendelhetik el.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV