Énekelve, tárogató muzsikával, huszárok kíséretében vonultak az ünneplők a Fő térről a Balatoni Múzeum irányába. A koronavírus miatt az elmúlt két évben csak néma főhajtással tiszteleghettek Keszthelyen március 15. alkalmából.
A jobbágyfelszabadítást emelte ki köszöntőjében Manninger Jenő országgyűlési képviselő. A politikus úgy fogalmazott, a polgárosodás folyamatában jelentős szerepe volt 1848-nak.
„Mindig is úgy gondoltam a függetlenség és a szabadság mellett a kommunisták által megakasztott polgárosodási folyamat a legfontosabb. Az önálló egzisztenciák, a polgári értékrend lehet az itt élő emberek boldogulásának alapja, ez nemzeti ünnepeinknek is a hagyatéka. Az elmúlt évtizedekben is ez vezérelt bennünket.”
Manninger Jenő hozzátette, a mai ünneplésre árnyékot vet a szomszédban dúló háború. Leszögezte, nem engedik hogy Magyarországot belesodorják a konfliktusba.
A tizenkét pontot idézte Nagy Bálint polgármester. Az orosz-ukrán konfliktus mellett szólt a nemzeti értékeinkről és arról, hogy meg kell őrizni a magyar emberek biztonságát. Úgy fogalmazott: sokfélék vagyunk, de képesek vagyunk olyan közös elhatározásra, amely eggyé kovácsol bennünket.
„A nemzet nagysága, boldogsága mindig csak magában a nemzetben rejtezik.” – mondta Széchenyi István. Hol lennénk most, ha 1848-ban a márciusi ifjak nem néznek szembe Európával? De megtették ezt hazájukért, és értünk is, így most mi sem habozhatunk. Ma ugyan már mást jelentenek ezek a szavak, mint 174 évvel ezelőtt, de a célunk most is ugyanaz, hogy egy erős, független, békés Magyarországot teremthessünk” - mondta a város első embere.
Az ünnepség szónoka Hermann Róbert történész volt. A forradalom és szabadságharc következménye volt, hogy Magyarország megint felkerült a térképre és a politikai elit pedig alattvalóból polgárrá, ország lakosból pedig hazafivá tette az adózó népet.
„Azt hogy visszakerültünk a térképre ez hozzásegített minket ahhoz, hogy amikor kedvezően alakultak a politikai konstellációk, akkor visszanyerjük azt az önállóságot, amit 1848 tavaszán már elértünk. A magyar nemzetben volt annyi nagyvonalúság, hogy képes volt kiegyezni a koronás gyilkossal, I. Ferenc Józseffel, képes volt fátylat vetni a múltra, mert tudta, a múlton nem szabad megsértődni és tudta azt, amit Széchenyi István a Hitelben fogalmazott meg, hogy nem hátrafelé kell nézni, hanem előre, mert a múlt elesett a hatalmunkból, a jövendőnek viszont urai vagyunk.”
A Balatoni Múzeum előtt rendezett ünnepségen műsort adtak a Hevesi Sándor Színház művészei, a Nagyváthy Néptáncegyüttes tagjai Sallai verbunkot és Tardoskeddi táncokat mutatott be a közönségnek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV