Nyáron csökken a véradókedv a szabadságolások miatt, a Balatonnál pedig a szezonális munka miatt kevesebben jutnak el véradásra. Azonban ilyenkor is biztosítani kell a napi 1600-1800 donort a biztonságos vérkészlet fenntartásához. Ezért kampányokat és külön véradó napokat szerveznek. Augusztus 1-én és 2-án például retro véradás lesz Keszthelyen.
Bedő Csaba középiskolai tanár, több mint 60-szoros véradó és diákjai körében is szervezi a véradást. Fontos, hogy minél több fiatal váljon rendszeres donorrá: „Itt a gyerekeket beszervezem, végig megyek az osztályokba, elmondom, hogy miért jó, kinek kell a vér és miért fontos, nem csak azoknak, akik kapják, hanem nekünk is,a kik vért adunk, mert megfrissítjük az egész szervezetünket. Nem is beszélve arról az érzésről, amikor értesítenek bennünket, hogy hova szállították ki a vért, nekünk az egy nagyon jó érzés, hogy tudtunk segíteni.”
Nem csak nyáron, hanem az év bármely szakában fontos az elsősegélynyújtás ismerete. A Vajda János Gimnáziumban 2013 óta szervez szakkört Bertáné Kövesdi Gaberiella. Komplex újraélesztésre, stabil oldalfektetésre és a háztartásokban előforduló balesetekre is felkészíti a diákokat.
„A diákok nagyon fogékonyak erre és szerintem minél fiatalabb egy gyermek, annál hamarabb meg kell tanítani ezekre, könnyen megtanulják és ők fogják is alkalmazni. Míg egy felnőtt, aki megtanulja 30-40 évesen nem biztos, hogy fogja alkalmazni, a gyerekek ilyen szempontból bátrabbak” - nyilatkozta a szakkör vezetője.
A gimnáziumban több tanuló készül egészségügyi pályára, ezért is külön hasznos ez a szakkör. A foglalkozásokon nincs jegyzetelés, minden a gyakorlatban történik. A diákokat versenyeztetik is, számos országos sikert is elértek már.
Németh Georgina gimnazista: „Az életben bármi megtörténhet velünk és bármikor, bármilyen baleseti helyszínre kerülhetünk. Szóval én fontosnak tartom, hogy ilyen helyzetekbe helyt tudjak állni és segíthessek más embereken és talán a jövőben is ezzel szeretnék foglalkozni, szóval nekem fontos hogy ezt tudjam, vagy képes legyek valamit csinálni.”
A szakkörösök már éles helyzetben is hasznosították tudásukat, félrenyelésnél és forrázásnál is segítettek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV