2011-ben volt utoljára Magyarországon népszámlálás. Az általában tízévente esedékes adatgyűjtés során részletes képet kapunk hazánk demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, valamint élet- és lakáskörülményeiről.
„A népszámlálás során tudjuk azt pontosan megmondani, hogy hányan élünk Magyarországon. Ezeket az adatokat szoktuk utána 10 éven keresztül használni. Ezeket az adatokat vezetjük tovább a születési-, a halálozási- és a vándorlási adatok alapján. Minden évben vannak pontos népességszámra vonatkozó adataink és ez azért van így, mert ízévente népszámlálást tartunk” - nyilatkozta televíziónknak a KSH szóvivője, dr. Rövid Irén.
2011-ben ilyen kérdőíveken végezték az adatgyűjtés. Az október 1-én kezdődő 16. népszámlálás már teljesen elektronikusan zajlik. Az első 16 napban online lehet kitölteni a kérdőívet, akik ezt nem teszik meg, őket számlálóbiztosok keresik fel. Országosan 28 ezer, Zalában mintegy 900, Keszthelyen várhatóan 100-150 számlálóbiztos munkájára lesz szükség. Már várják a jelentkezésüket.
Dr. Gábor Hajnalka jegyző: „Természetesen megbízási szerződés keretében, tehát ők ezért a feladatért megbízási díjban részesülhetnek. Fontos elvárás, hogy valamiféle helyismerettel rendelkezzenek, legyen középfokú végzettségük. Miután a népszámlálási adatokat tableten kell rögzíteni, ezért minimális informatikai tudás is szükségeltetik, illetőleg előzetesen otthon egy elektronikus, e-learning tanfolyamot kell elvégezni.”
A jelentkezési időszak településenként változik. A részletek a KSH és az önkormányzat oldalán találhatóak. A leendő számlálóknak jelentkezési lapot kell kitölteni, a keszthely.hu honlap mellett a Városháza portáján is elérhető a dokumentum.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV