Hosszú kihagyás után mutattak be újra szentmisét a Keszthelyi Kórház kápolnájában. A 2020 februárjában felszentelt Via Dolorosa Kórházkápolnában a pandémia idején nem tarthattak szertartást. Mostantól minden szombaton 15 órakor várják a betegeket.
„Örülünk neki. Át szoktunk menni mindig a misére, még így nyugdíjasan is. Kórházban voltam ezelőtt is, éppen hat hete, akkor is pontosan, mikor bejöttem a kórházba, oda jött mellém egy fiatalember, nem tudtam, hogy ki, aztán megkérdezte, hogy nem akarok-e gyónni? Mondtam neki, miért ne, az oltáriszentséget az ember magához veszi” - nyilatkozta a misén résztvevő Nagy Ferencné.
Szent II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól február 11. a betegek világnapja. 1858-ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya egy 14 éves francia lánynak Lourdes-ban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. Ilyenkor szokás kiszolgáltatni a betegek kenetét. Az egyházjog 60 éves kor felett javasolja, évente egyszer. De bárkinek, akár fiataloknak is ajánlják, például operáció vagy más kezelések előtt.
Mezei András kórházlelkész, a Kis Szent Teréz Plébánia plébánosa: „Bárki kérheti, aki kegyelmi állapotban van, tehát római katolikusról van szó, és ha kell, előtte elvégzi a szentgyónást, ha esetleg súlyos bűne van. Elsősorban ez a betegek kenete, gyógyító hatású. Sokan félnek tőle, mert azt gondolják, hogy utolsó kenet és illik utána meghalni, nem. Az utolsó kenet az, amikor ténylegesen látjuk, hogy valakinél már közel az idő. Ez elsősorban, hogy lelkileg és testileg is – hiszen nagyon sok csodás gyógyulás történt – megerősíti őket.”
A papok szerint nem csak a fizikai, hanem a lelki gyógyulás is fontos. Azt tapasztalják, hogy másképp viselik a betegséget a hitben élők. A kórházi miséknek az orvosok is örülnek, hiszen lelki megnyugvást és békét ad a pácienseknek, ha szentmisén vehetnek részt vagy pappal találkozhatnak. Ők Krisztus apostolaiként Jézus gyógyító erejét hozzák el betegeknek.
Hársfalvi Ákos - Kesztheyi TV